Żona polskiego bramkarza choruje na chłoniaka. Diagnozę usłyszała 3 dni po porodzie

2025-05-23 18:30

Hieronim Zoch, bramkarz znany m.in. z gry w Arce Gdynia, a obecnie trener bramkarzy Siarki Tarnobrzeg, potrzebuje obecnie wsparcia kibiców w obliczu dramatu w życiu rodzinnym. Żona 34-letniego zawodnika, 33-letnia Nicola, walczy z poważną chorobą nowotworową.

Żona polskiego bramkarza choruje na chłoniaka. Diagnozę usłyszała 3 dni po porodzie
Autor: IG @nicole.zoch Nicola Zoch, żona Hieronima Zocha, walczy z chłoniakiem Hodgkina

Żona Hieronima Zocha walczy z nowotworem

Jeszcze niedano Hieronim Zoch i jego żona spodziewali się, że ich przyszłość rysuje się tylko i wyłącznie w jasnych barwach. On miał stabilną pracę w Siarce, ona była w ciąży. Czekali na narodziny córeczki.

Nicola się przeziębiła. Nic jeszcze nie zwiastowało, jaka wkrótce padnie diagnoza.

Zwykłe przeziębienie, kaszel po infekcji, wizyta u lekarza rodzinnego... i tu zaczęło się piekło. 32 tydzień ciąży, skierowanie na oddział z powiększonymi węzłami chłonnymi po infekcji. W szpitalu badania kontrolne, USG węzłów nadobojczykowych, które wydały się podejrzane lekarzom

- relacjonowała Nicola. Później były kolejne badania i kolejne szpitale: rezonans, biopsje. - Koniec ciąży zamiast być najpiękniejszym czasem dla nas okazał się najgorszy i najbardziej stresujący - wspominała młoda mama. 

Wyniki badań przyszły kilka dni po narodzinach wyczekiwanej córeczki: nowotwór złośliwy - chłoniak Hodgkina stopień 2 z masą bulky. 

„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

Zaczęła się walka: chemioterapia, radioterapia. Dotkliwe skutki uboczne, dojazdy na kolejne terapie.

Im dalej w leczeniu, tym gorzej. Ogrom leków pomagających przetrwać. Zdrowie psychiczne u kresu. Badania, wizyty, dojazdy, leki, terapie

- wymieniała Nicola Zoch. Straciła swoje długie ciemne włosy, ale, jak sama relacjonowała na Instagramie, polubiła siebie i zaakceptowała siebie bardziej niż kiedykolwiek, mierząc się z najtrudniejszymi chwilami w swoim życiu. 

Wsparcie dla Nicoli Zoch

Rodzina założyła zbiórkę na kwotę 20 tys., aby pokrywać koszty leczenia, gdy ich własne środki się wyczerpały. Ogromny odzew pozwolił szybko zebrać potrzebną kwotę z nawiązką.

W akcję wsparcia włączył się także klub Siarka Tarnobrzeg, organizując m.in. licytację koszulek na rzecz żony trenera. Na aukcji znajdziemy koszulka Siarki, Górnika (Lukasa Podolskiego) i Legii (Rafała Augustyniaka, Artura Jędrzejczyka, Pawła Wszołka i Bartosza Kapustki).

6 chorób, które prowadzą do otyłości. Poznaj ich typowe objawy

Czym jest chłoniak Hodgkina

Chłoniak Hodgkina (dawniej ziarnica złośliwa) to nowotwór układu chłonnego, wywodzący się z limfocytów B. Charakteryzuje się obecnością charakterystycznych komórek Reed-Sternberga w badaniu histopatologicznym. Choroba może rozwijać się w sposób powolny lub agresywny, w zależności od stadium i innych czynników prognostycznych.

Stopień 2 z masą „bulky” – co to znaczy? Stopień 2 oznacza, że chłoniak zajmuje dwie lub więcej grup węzłów chłonnych po jednej stronie przepony (czyli np. tylko w obrębie klatki piersiowej lub tylko brzucha).

Masa bulky (inaczej „choroba z dużą masą guza”) to obecność dużej zmiany guzowatej, zwykle >10 cm średnicy lub zajmującej więcej niż 1/3 szerokości klatki piersiowej na zdjęciu RTG. Jest to niekorzystny czynnik rokowniczy.

Objawy chłoniaka Hodgkina z masą bulky

  • Powiększone, niebolesne węzły chłonne (najczęściej szyjne, nadobojczykowe, śródpiersiowe),
  • Objawy ogólne („B”): gorączka >38°C, nocne poty, utrata masy ciała >10% w ciągu 6 miesięcy,
  • Uciskowe objawy masy bulky – np. duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej,
  • Świąd skóry, osłabienie.
Poradnik Zdrowie Google News

Przyczyny i czynniki ryzyka chłoniaka Hodgkina

Przyczyny chłoniaka Hodgkina nie są do końca poznane, ale istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:

  • Infekcja wirusem Epstein-Barr (EBV),
  • Obniżona odporność (np. po przeszczepach, HIV/AIDS),
  • Czynniki genetyczne (rodzinne występowanie chłoniaków),
  • Płeć męska
  • Wiek - szczyt zachorowań: 15–35 lat i >55 lat).

W leczeniu chłoniaka Hodgkina stopnia 2 z masą bulky stosuje się terapię skojarzoną:

  • Chemioterapia - najczęściej schemat ABVD (Adriamycyna, Bleomycyna, Winblastyna, Dacarbazyna), czasem eskalowany BEACOPP w bardziej agresywnych przypadkach. Liczba cykli zależy od odpowiedzi na leczenie i obecności czynników ryzyka.
  • Radioterapia - stosowana miejscowo na masę bulky po zakończeniu chemioterapii, szczególnie jeśli masa nie ulegnie całkowitej remisji w badaniach obrazowych (PET/CT).
  • Immunoterapia (rzadziej na tym etapie) - nivolumab lub pembrolizumab – w opornych lub nawrotowych przypadkach.

Chłoniak Hodgkina - rokowania

Chłoniak Hodgkina ogólnie cechuje się bardzo dobrym rokowaniem, nawet w zaawansowanych stadiach.W stopniu 2 z masą bulky odsetek 5-letniego przeżycia sięga 80–90 proc., ale obecność bulky może zwiększać ryzyko nawrotu. Kluczowe jest wczesne rozpoczęcie leczenia i regularne kontrole obrazowe (PET-CT).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki