Znana prezenterka zdecydowała się na mastektomię. "Pozostało tylko wyzdrowienie"

2023-04-17 10:14

Zaledwie dwa miesiące temu Jenna Wolfe dowiedziała się, że jest nosicielką zmutowanego genu BRCA. By uchronić się przed chorobą nowotworową, prezenterka poddała się dwóm zabiegom. - Wzięłam głęboki oddech i zdecydowałam się na dwie całkiem duże operacje – wyjaśniła.

Znane prezenterka zdecydowała się na mastektomię. Pozostało tylko wyzdrowienie
Autor: Instagram jennawolfe Znane prezenterka zdecydowała się na mastektomię. "Pozostało tylko wyzdrowienie"

Była prezenterka NBC Jenna Wolfe dowiedziała się, że jest obarczona większym ryzykiem zachorowania na raka. Z nowotworem piersi walczy obecnie jej matka, a 49-latka by uchronić się przed chorobą, zdecydowała się na dwie operacje. – Czas uleczyć wszystko – przyznała dziennikarka.

Skalpel: Tak wygląda rekonstrukcja piersi po mastektomii. Zobacz, jak przebiega operacja krok po kroku

"Najtrudniejsza część"

Teraz Jenna koncentruje się na powrocie do zdrowia i pełni sił. Prezenterka ujawniła, że jest już po drugim zabiegu. Pierwszym z nich była histerektomia, którą przeszła w marcu. W ubiegłym tygodniu miała mastektomię.

Wszystko przez pozytywny wynik testu na obecność mutacji genu BRCA-1. - Mastektomia za mną. Pozostało tylko wyzdrowienie i uzdrowienie. Najważniejsza część. Najtrudniejsza część – napisała była prezenterka NBC w swoich social mediach.

Wolfe podkreśliła, że mogła liczyć na wsparcie dzieci i ukochanej mamy, która walczy z rakiem piersi w trzecim stadium. - Jestem szczęśliwą dziewczyną – dodała. 49-latka zaznaczyła, że decyzja nie była dla niej łatwa, jednak "musiała coś zrobić".

- Spojrzałam na swoje obawy, wzięłam głęboki oddech i zdecydowałam się na dwie całkiem duże operacje – wyjaśniła.

Co oznacza mutacja genu BRCA1 i BRCA2?

Geny BCRA1 i BCRA2 odpowiadają za produkcję białek, które pomagają w naprawie uszkodzonego DNA. Każdy człowiek ma dwie kopie każdego z tych genów, które dziedziczymy od rodziców. Gdy geny mają pewne zmiany, czyli mutacje, znacznie wzrasta ryzyko rozwoju raka.

W przypadku szkodliwych wariantów jednego z tych genów prawdopodobieństwo zachorowania na kilka nowotworów zwiększa się. Przede wszystkim chodzi o raka jajnika oraz raka piersi.

Osoby z mutacją tych genów mają również tendencję do zachorowania na nowotwór w młodszym wieku. Dostępne są testy, które wskazują, czy ktoś odziedziczył szkodliwy wariant BRCA1 i BRCA2 . Takie badania są zalecane przede wszystkim osobom mającym większe ryzyko rozwoju nowotworu, czyli np. w rodzinach, w których występowały określone choroby nowotworowe.

Świadomość mutacji może uratować życie. Osoba obarczona wadliwym genem może zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu lub wykryć go na wczesnym etapie, gdy możliwości skutecznego leczenia są największe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki