Poznano potencjalną przyczynę trądziku. To brak jednego ze składników diety

2022-08-17 13:48

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Dermatolodzy zidentyfikowali możliwy związek kluczowego składnika odżywczego ze stanem skóry. Eksperci uważają, że nieodpowiednie wartości tego elementu diety mogą powodować trądzik. Nowe badanie daje nadzieję osobom, które zmagają się z problemami skórnymi.

trądzik
Autor: Getty Images

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Mylnie postrzegany jest jako dolegliwość wieku młodzieńczego, a tak naprawdę może występować także u osób dorosłych i ma skłonności do powracania. Na trądzik cierpi 23 miliony Europejczyków. Kluczowym aspektem walki z tym schorzeniem jest właściwe rozpoznanie.

Nowa przyczyna trądziku

Niemieccy dermatolodzy ustalili, że za powstawanie trądziku może odpowiadać poziom kwasów tłuszczowych omega-3. Swoje odkrycia zaprezentowali podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).

Zespół ekspertów przebadał stu pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem, mierząc ich parametry żywieniowe we krwi. Okazało się, że 94 proc. uczestników miało o 8-11 proc. niższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 od zalecanego.

Po zbadaniu diety pacjentów, naukowcy okryli, że osoby, które regularnie jadają rośliny strączkowe takie jak ciecierzyca i soczewica, a także powstrzymują się od spożywania oleju słonecznikowego, mieli wyższy poziom kluczowego kwasu tłuszczowego.

Klinicyści, którzy uczestniczyli w badaniach, wzywają dermatologów do zadawania pytań o nawyki żywieniowe swoich pacjentów. Główna autorka analiz dr Anne Gϋrtler wyjaśniła: "Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, wystąpieniu i przebiegu wielu chorób, w tym zaburzeń dermatologicznych, takich jak trądzik pospolity".

Trądzik u osób dorosłych

Dlaczego kwasy omega-3 są ważne?

Kwasy omega-3 występują przede wszystkim w roślinach strączkowych takich jak algi, orzechy, nasiona, ale także w rybach – dzikim łososiu i sardynkach. Zdaniem ekspertów produkty bogate w ten rodzaj kwasów tłuszczowych zmniejszają stan zapalny poprzez stymulację produkcji przeciwzapalnych prostaglandyn E1 i E3, leukotrienów B5, a także obniżają poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF) – 1, czyli centralnego hormonu wywołującego trądzik.

Jeśli narzekasz na brak odporności i często masz infekcje, może brakować ci kwasów omega-3. Ich niedobór może powodować nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zaburzenia koncentracji i pamięci, zmęczenie, a nawet stany depresyjne.