Zmniejszenie liczby teleporad. Kto już z nich nie skorzysta?

2021-03-08 13:18

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy wejdą w życie 15 marca. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie będzie już stosowana teleporada!

Zmniejszenie liczby teleporad. Rozporządzenie już podpisane
Autor: Getty Images

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas konferencji prasowej (5.03), że podjął decyzję ws. ograniczenia możliwości teleporad świadczonych przez lekarzy. Według niego „jest za dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeśli chodzi o formę kontaktu z pacjentem”.

O tym, że w poniedziałek minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad, poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - Minister zdrowia właśnie podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad – powiedział. W opinii szefa resortu "teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym". 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 15 marca, czyli 7 dni od ogłoszenia. 

Nowe zasady w zakresie teleporad

Teleporady, jak wyjaśnił Adam Niedzielski, obowiązywały w każdej sytuacji wszystkich pacjentów, oprócz dzieci do drugiego roku życia. - Nowe regulacje (...) przede wszystkim podwyższają dolną granicę wieku – zaznaczył.

W poście na Twitterze szef resortu zdrowia napisał, jakie nastąpią zmiany w regulacji. "Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy chcą być po prostu zbadani osobiście". 

W rozporządzeniu wymieniono wyjątkowe sytuacje, w których teleporada nie będzie stosowana. Kto zatem z niej nie skorzysta? 

  • Pacjent albo jego opiekun, który nie wyrazi zgody, aby konsultacja lekarska odbywała się w formie teleporady, 
  • Pacjent, który odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ, 
  • Pacjent z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
  • U pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej, 
  • Dzieci do 6. roku życia. 

Źródło: PAP, Twitter 

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki