Zmniejszenie liczby teleporad. Kto już z nich nie skorzysta?
Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy wejdą w życie 15 marca. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie będzie już stosowana teleporada!
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas konferencji prasowej (5.03), że podjął decyzję ws. ograniczenia możliwości teleporad świadczonych przez lekarzy. Według niego „jest za dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeśli chodzi o formę kontaktu z pacjentem”.
O tym, że w poniedziałek minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad, poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - Minister zdrowia właśnie podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad – powiedział. W opinii szefa resortu "teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym".
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 15 marca, czyli 7 dni od ogłoszenia.
Nowe zasady w zakresie teleporad
Teleporady, jak wyjaśnił Adam Niedzielski, obowiązywały w każdej sytuacji wszystkich pacjentów, oprócz dzieci do drugiego roku życia. - Nowe regulacje (...) przede wszystkim podwyższają dolną granicę wieku – zaznaczył.
W poście na Twitterze szef resortu zdrowia napisał, jakie nastąpią zmiany w regulacji. "Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy chcą być po prostu zbadani osobiście".
W rozporządzeniu wymieniono wyjątkowe sytuacje, w których teleporada nie będzie stosowana. Kto zatem z niej nie skorzysta?
- Pacjent albo jego opiekun, który nie wyrazi zgody, aby konsultacja lekarska odbywała się w formie teleporady,
- Pacjent, który odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ,
- Pacjent z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
- U pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej,
- Dzieci do 6. roku życia.
Źródło: PAP, Twitter
Polecany artykuł: