Zmiany w szczepieniach przeciw grypie. Szczepionki już dostępne

2021-09-02 11:42

Pierwsze partie szczepionek przeciw grypie są już dostępne w aptekach, a w drugiej połowie września będzie można zaszczepić się także w placówkach medycznych. Łącznie do Polski ma trafić blisko 4 miliony dawek. Od teraz bezpłatne szczepienie przeciwko grypie będą mogły przyjmować kobiety w ciąży.

zmiany-w-szczepieniach-przeciw-grypie-szczepionki-juz-dostepne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie​?
  2. Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych?
  3. Kiedy się zaszczepić?
  4. Co to za szczepionka?

Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie​?

Na bezpłatne szczepienie mogą liczyć:

  • seniorzy powyżej 75. roku życia,
  • kobiety w ciąży.

Szczepionki przeciw grypie zostały od tego roku umieszczone na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. - Kobiety ciężarne podczas trwania epidemii COVID-19 oraz zachorowań na grypę stanowią szczególną grupę obarczoną wyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz jej powikłań. Czterowalentna szczepionka przeciw grypie jest bezpieczną metodą zapobiegania grypie, zarówno u matki, jak i jej dziecka, co więcej szczepienie matki chroni nie tylko ją, ale również jej dziecko po narodzeniu” – komentuje prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Krajowy Konsultant w dziedzinie perinatologii.

Czy kobieta w ciąży powinna się szczepić na COVID-19?

Refundacja w wysokości 50 proc. dotyczy:

  • seniorów w wieku 65-74 lata,
  • osób w wieku 18-64 lata,
  • osób ze stwierdzonymi chorobami współistniejącymi,
  • dzieci od 2 do 5 lat.

Dzieci otrzymają szczepienie w formie donosowej i domięśniowej, a pozostali będą zaszczepieni domięśniowo. Oczywiście pozostałe grupu także będą mogły skorzystać ze szczepień odpłatnie.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Partnerami liczy, że od listopada rozszerzenie refundacji szczepionek domięśniowych i donosowych obejmie dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż. Jak podkreśla prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy „są to jedyne grupy, które nie maja wsparcia finansowego państwa w procesie zabezpieczania przed konsekwencjami zakażenia się wirusem grypy. Dodatkowo, dzieci poniżej 12 r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Dlatego kluczowa jest poprawa dostępu do szczepionek dzięki refundacji ich kosztu.” - Od września dzieci i młodzież powrócą do nauki w trybie stacjonarnym, co stanowi szczególne zagrożenie, ponieważ najmłodsi odgrywają jedną z głównych ról w transmisji wirusa w populacji. Są wektorami zakażeń wirusa zarówno wśród rówieśników, jak i rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz dla pozostałej części społeczeństwa” – dodaje.

Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych?

Z bezpłatnych szczepień w placówkach medycznych będą mogli skorzystać:

  • osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
  • farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych,
  • diagności laboratoryjni,
  • nauczyciele,
  • pracownicy pomocy społecznej,
  • osoby z domów pomocy społecznej,
  • funkcjonariusze i żołnierze,
  • pacjenci powyżej 75. roku życia.

Bezpłatne szczepionki dla powyższych grup będą dostępne w placówkach i punktach szczepień, które poprzez platformę internetową Ministerstwa Zdrowia zgłoszą się do realizacji programu szczepień przeciw grypie.

Kiedy się zaszczepić?

Eksperci zalecają szczepienie w dowolnym momencie sezonu od września do końca grudnia. Ważne, by zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do marca.

Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać co roku.

Co to za szczepionka?

Światowa Organizacja Zdrowia co roku ustala skład szczepionki dostostowany do sytuacji epidemiologicznej. Od kilku lat na rynku dostępne preparaty czterowalentne zapewniające ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy - dwoma typu A i dwoma typu B.

Obecnie eksperci WHO wyselekcjonowali dwa nowe szczepy A. Szczepy B pozostają bez zmian (w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu).

„Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z czwartą falą zachorowań na COVID-19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy, dlatego warto zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem grypy poprzez szczepienie” – tłumaczy prof. Adam Antczak.

Materiał prasowy

Sonda
Czy w tym roku zaszczepisz się przeciw grypie?
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki