Zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19. Od 1 lipca obowiązują nowe zasady
Od dzisiaj zmieniają się zasady przyjmowania drugiej dawki szczepionki. Wprowadzone modyfikacje mają przede wszystkim ułatwić szczepienia w okresie wakacyjnym.
Spis treści
Spadek zainteresowania szczepieniami
Do tej pory udało się w Polsce wykonać 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln Polaków.
Obecnie odnotowuje się spadek zainteresowania szczepieniami wśród obywateli. W wyniku tego niektóre punkty szczepień zostały zamknięte. Rządzący wymyślają nowe sposoby, jak namówić Polaków do tego, by się zaszczepili. Oprócz loterii z nagrodami czy konkursów zachęcających gminnych włodarzy do promocji szczepień, rząd zapowiada wprowadzanie kolejnych zachęt dla różnych grup wiekowych i środowiskowych. Pierwszą z nich jest możliwość przyjęcia szczepionki w dowolnym punkcie.
Nowe zasady szczepień
Do tej pory obowiązywała zasada dotycząca przyjmowania obu dawek szczepienia w tym samym punkcie. Z dniem 1 lipca każda osoba, która chce przyjąć drugą dawkę szczepienia może zgłosić się do dowolnego punktu szczepień na terenie całego kraju. Będzie to dotyczyć także osób, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki szczepionki.
- Osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak na prawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka – tłumaczy minister zdrowia Andrzej Niedzielski.
Jak zmienić termin szczepienia?
Zmiany terminu można dokonać także przez infolinię oraz Internetowe Konto Pacjenta. Przypominamy, że aby otrzymać II dawkę szczepionki musi upłynąć przewidziany odstęp pomiędzy dawkami, czyli w przypadku preparatu:
- AstraZeneca: odstęp od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami,
- Pfizer: po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami,
- Moderna: po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.