Zmiany klimatyczne cię nie interesują? Sprawdź, ile zgonów powodują

2021-10-22 12:39
zmiany
Autor: Getty Images

Coroczny raport Lancet Countdown ostrzega przed poważnymi konsekwencjami zmian klimatycznych. Raport śledzi 44 wskaźniki wpływu zmiany klimatu na zdrowie, zgodnie z badaniami ekspertów zrzeszonych w ponad 40 grupach ONZ i instytucjach edukacyjnych.

Prognozy są coraz gorsze - susze zaszkodzą produkcji żywności, rosnące temperatury będą sprzyjać rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych patogenów, takich jak malaria i cholera, a obecne trendy klimatyczne nie zwiastują niczego dobrego dla przyszłości naszego zdrowia.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do immunologa?

Z raportu opublikowanego na łamach czasopisma The Lancet wynika, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy w 2020 r. dotkniętych 84 katastrofami spowodowanymi powodziami, suszami i burzami w krajach zmagających się z pandemią koronawirusa zostało aż 51,6 miliona ludzi.

Czynniki mające wpływ na zdrowie, które zostały uwzględnione w raporcie obejmowały nasilone susze, które szkodzą produkcji żywności, gwałtowne klęski żywiołowe obciążające systemy opieki zdrowotnej oraz wzrost temperatury sprzyjający rozprzestrzenianiu się patogenów zakaźnych. Jak wynika z raportu, zmiany klimatyczne przyczyniły się do rekordowej fali upałów (ponad 40°C) na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, która spowodowała ponad 1000 zgonów. Według autorów raportu, byłoby to niemożliwe bez ingerencji człowieka i jego wpływu na zmiany klimatu.

Dr Jeremy Hess, globalny profesor zdrowia i medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Waszyngtońskim i współautor raportu, powiedział: „Opiekowałem się pacjentami w dwóch naszych szpitalach tutaj w Seattle podczas fali upałów i niestety był to pierwszy rok, w którym mogę śmiało powiedzieć, że ja i moi pacjenci bardzo wyraźnie doświadczyliśmy skutków zmian klimatycznych. Oparzenia na kolanach od klękania do opieki nad pacjentami z udarem cieplnym. I widziałem zbyt wielu pacjentów umierających na oddziałach ratunkowych w zeszłym roku w wyniku narażenia na ciepło”.

Zmiana klimatu przyczynia się do rozprzestrzeniania się chorób

Coraz wyższe temperatury powietrza spowodowały wzrost liczby miesięcy, w których można zarazić się malarią, także wzrost liczby obszarów nadających się do przenoszenia cholery. Na całym świecie wzrósł także potencjał epidemiczny wirusów, w tym dengi i wirusa Zika. 

„Wraz z globalną mobilnością i urbanizacją, zmiany klimatyczne są głównym motorem wzrostu liczby infekcji wirusem dengi, która podwaja się co dekadę od 1990 roku” – piszą autorzy raportu.

Opublikowany raport podkreśla znaczenie globalnych działań na rzecz klimatu, takich jak porozumienie paryskie.

„Ani COVID-19, ani zmiany klimatyczne nie szanują granic państwowych. Bez powszechnych, dostępnych szczepień we wszystkich krajach i społeczeństwach, Sars-CoV-2 i jego nowe warianty będą nadal narażać zdrowie wszystkich". Dr Georges Benjamin, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego powiedział, że pandemia oferuje sposób na lepsze przygotowanie się na zmiany klimatyczne w kryzysie zdrowotnym w skali globalnej.

„Prawdziwym problemem jest to, że zaraz popełnimy ten sam błąd. Niedługo przydarzą się nam te same rzeczy, ponieważ tak naprawdę nie zainwestowaliśmy w łagodzenie i adaptację, które są niezbędne do przeciwdziałania zmianom klimatu”.

„Kluczowym przesłaniem jest to, że świat potrzebuje nowej ery badań, która będzie mniej skoncentrowana na prognozach zmian klimatu, a bardziej na przewidywaniach społecznych konsekwencji przyszłego ocieplenia i tego, jak je przetrwać. Poddanie się kryzysowi klimatycznemu nie jest nieuniknione. "

Źródło: CNN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.