Zbliża się I Forum “Serce Pacjenta” PTK

2019-09-27 13:29 Materiały prasowe

Już 28 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rusza pierwsza edycja Forum “Serce Pacjenta”, wydarzenia, którego celem jest edukacja pacjentów kardiologicznych w zakresie chorób sercowo-naczyniowych. Organizatorem tego wyjątkowego spotkania największych polskich ekspertów w dziedzinie kardiologii z chorymi oraz ich rodzinami jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w partnerstwie z piętnastoma organizacjami pacjenckimi i senioralnymi z całej Polski.

Wszystko po to, aby o trudnych materiach mówić łatwo i przystępnie, wyjaśniając często niezrozumiałą terminologię medyczną czy skomplikowaną ścieżkę systemu. Jak bowiem podkreślają organizatorzy, osiągnięcie celu terapeutycznego bez aktywnego udziału chorego jest niemożliwe. Na przeszkodzie stoi jednak niska świadomość pacjentów, czym tak właściwie jest ich własna choroba oraz jak skutecznie ją leczyć.

Perspektywę obu środowisk – lekarskiego i pacjenckiego – przedstawiła dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy kardiolog z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, a zarazem prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca.

- Jako osoba ściśle współpracująca z pacjentami widzę ogromną potrzebę edukacji za pośrednictwem ustalonych i koordynowanych programów. Choć dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony, musimy podkreślić, że nie zawsze są to odpowiednie treści. Korzystając ze źródeł ogólnodostępnych np. w internecie, często jesteśmy narażeni na uzyskanie nieprawdziwych, niepotwierdzonych lub nieaktualnych informacji, co może być wręcz jeszcze bardziej niebezpieczne niż zupełny brak wiedzy w danym zakresie – tłumaczy dr Kałużna-Oleksy. 

PTK zacieśnia współpracę z pacjentami

Jedną z odpowiedzi na powyższy problem, którą proponuje dziś Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, jest zacieśnienie współpracy między lekarzami a pacjentami w zakresie podnoszenia świadomości społecznej na temat chorób sercowo-naczyniowych, których symbolicznym początkiem jest właśnie I Forum “Serce Pacjenta”. To jednak nie wszystko. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt PTK i członek Komitetu Organizacyjnego, oba środowiska powinny jeszcze aktywniej połączyć siły, aby prowadzić wspólny dialog z decydentami.

- Chcemy odnaleźć efektywną formę stałej współpracy: wymiany myśli, prowadzenia programów edukacyjnych, warsztatów, kampanii medialnych, ale też debaty z Ministerstwem Zdrowia czy Narodowym Funduszem Zdrowia. Być może będzie to komitet ds. współpracy PTK ze stowarzyszeniami pacjenckimi, który zostanie utworzony przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Musimy działać razem w sposób ciągły i ustawiczny – mówi prof. Witkowski.

Z prof. Adamem Witkowskim zgadza się Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów – jednego z partnerów I Forum “Serce Pacjenta”.

- Pragniemy wspólnie opracowywać stanowiska i rekomendacje zmian systemowych, bo dopiero one mają szansę poprawić stan opieki wszystkich pacjentów w całej Polsce, niezależnie od tego, gdzie mieszkają czy jaki mają status społeczno-ekonomiczny. Choroby sercowo-naczyniowe to ogromne wyzwanie, potrzebujemy nie tylko edukacji zdrowotnej czy stałych kampanii pomagających zmienić nawyki, ale również rozwiązań, które pozwolą udrożnić dostęp do opieki ambulatoryjnej czy w sytuacjach interwencji – dodaje Ambroziewicz.

Silniejsza więź między lekarskimi towarzystwami naukowymi a organizacjami pacjenckimi i współpraca w zakresie kontaktu z decydentami to również szansa na poprawę dostępności do nowoczesnych terapii farmakologicznych i zabiegowych. Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, I Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Szpital Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, w Polsce to duży problem.

- Mimo, że wiele z leków czy procedur jest zaakceptowanych przez odpowiednie instytucje i mają rekomendacje towarzystw naukowych, w Polsce mają ograniczoną dostępność spowodowaną wysokimi kosztami i brakiem refundacji, przez co tylko nieliczni pacjenci są w stanie pozwolić na nową, skuteczną farmakoterapię. Do leków, które powinny być stosowane w szerokiej praktyce klinicznej, a wciąż nie mają refundacji, należą między innymi nowoczesne leki przeciwkrzepliwe poprawiające rokowanie u chorych poddawanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych (sakubitryl/walsartan), czy flozyny, leki przeciwcukrzycowe, które zapobiegają niewydolności serca i hospitalizacjom z jej powodu u chorych z cukrzycą typu 2 – wyjaśnia prof. Straburzyńska-Migaj.

Teoria i praktyka

Choroby sercowo-naczyniowe to dziś najczęstsza przyczyna umieralności w Polsce, a zarazem jedno z największych wyzwań, z jakimi zmaga się starzejące społeczeństwo. Główne problemy będą dyskutowane podczas paneli edukacyjno-warsztatowych w czterech blokach tematycznych: pacjent z zawałem serca, pacjent z niewydolnością serca, pacjent z arytmią oraz pacjent z chorobą zastawki.

Organizatorzy przewidzieli również uzupełniające powyższe panele warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się m.in., czym jest zespół kruchości w chorobach sercowo-naczyniowych i jak mu zaradzić, jak radzić sobie ze stresem, jak powinna wyglądać prawidłowo udzielona pierwsza pomoc, jakie są tajniki skutecznego radzenia sobie ze stresem i wiele innych.

Nowo zdobytą wiedzę pacjenci zestawią z praktyką, korzystając z dostępnych w czasie trwania Forum bezpłatnych konsultacji oraz badań. Swoją część otrzymają również organizacje pacjenckie. Podczas specjalnie przeznaczonych dla aktywistów i działaczy warsztatów uczestnicy poznają praktyczne informacje dotyczące prowadzenia działalności w obrębie trzeciego sektora, m.in. księgowości i administracji, współpracy z administracją publiczną czy PR-u podmiotu i promocji działalności.

  • Wydarzenie rozpocznie się już o godz. 14:30 uroczystą inauguracją z udziałem Komitetu Organizacyjnego oraz ekspercką debatą z przedstawicielami środowiska medycznego oraz administracji publicznej. I edycja Forum “Serce Pacjenta” uzyskała patronat honorowy Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Naczelnej Izby Lekarskiej, Marszałka Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydenta Miasta Katowice oraz Forum Ekonomicznego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE