Zbieraj deszczówkę, daj wodę roślinom!

2020-05-12 13:28

Ostatnie lata przebiegają pod znakiem suszy. Dlatego warto zbierać deszczówkę. Beczki na wodę pojawiły się już w niektórych dzielnicach Warszawy.

Zbieraj deszczówkę, daj wodę roślinom!
Autor: Getty images

Najgorzej jest w miastach, gdzie beton i kamień utrudniają dostęp wody do gleby. Wiele aglomeracji postawiła już na budowie kanalizacji deszczowej i jej retencję, czyli gromadzenie. To tak zwana koncepcja miasta-gąbki, które chłonie wodę, aby potem wykorzystywać ją w czasie suszy.  

Pomysł ten wykorzystywany jest z powodzenie w Chinach, gdzie miasta-gąbki nie tylko zapobiegają suszom, ale i powodziom. W Państwie Środka woda deszczowa nie jest odprowadzana z miasta, lecz zatrzymywana do nawadniania terenów zielonych czy do spłukiwania toalet.

W Chinach dużą wagę przywiązuje się również do roślinności miejskiej, która w naturalny sposób pomaga w zatrzymaniu wody w glebie

Koncepcja miasta-gąbki dotarła i do Polski, która w ostatnich latach zmaga się z suszą. W Rudzie Śląskiej powstało 21 zbiorników podziemnych gromadzących wody opadowe. Dzięki dotacjom w zeszłym roku zbudowano  tam też 19 km sieci kanalizacji deszczowej, co pozwoliło na retencję ok. 20 mln litrów wody.

W kwietniu tego roku podobne działania podjęto również w województwie łódzkim, co roku borykającemu się z suszą. Podobnie jest w stolicy i innych miastach w Polsce. To jednak nie wystarczy, dlatego wiele gmin i dzielnic podejmuje własne działania mające na celu ocalenie deszczówki w czasach suszy.

Brak opadów w kwietniu skłonił władze Bielan to ustawienia zbiorników i beczek na deszczówkę. Inicjatywa taka powstała również w fundacji Psubraty, która między innymi zajmuje się problemami hydrologicznymi, ochroną przyrody i ptaków. Fundacja ustawiła własne zbiorniki również na Bielanach, zbudowała też ogrody deszczowe, czyli kompozycje roślinne posadzone na specjalnym podłożu, które zatrzymuje wodę z opadów.

Jeśli jednak nie żyjesz w tej dzielnicy Warszawy lub w ogóle nie jesteś mieszkańcem stolicy, nie oznacza to, że nie możesz zbierać deszczówki. Postaw miskę na balkonie, a jeśli masz ogródek, ustaw tam beczkę czy inny zbiornik do gromadzenia deszczówki. Taka woda doskonale nadaje się do podlewania kwiatów - da życie roślinom w czasie suszy i pozwoli zaoszczędzić wodę pitną, potrzebną ludziom.  

Czytaj też: Moja woda: jak otrzymać dotację i jak złożyć wniosek na instalację do zbierania wody opadowej i roztopowej

EKOQUIZ: Czy o segregacji śmieci wiesz wszystko?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić buteleczkę po lakierze do paznokci?
Lakiery do paznokci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki