Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca - co daje i jak je uzyskać? Wyjaśniamy

2021-05-07 12:36 Katarzyna Hubicz

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca to temat, który pojawia się coraz częściej - głównie w związku z wakacyjnymi wyjazdami. Posiadacz takiego zaświadczenia jest zwolniony z posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19, a także z kwarantanny po przyjeździe, która w wielu krajach wciąż jest obowiązkowa. Od kiedy takie zaświadczenia będą dostępne i jak będzie można je uzyskać?

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca to jeden z dokumentów, które w założeniu mają wiele ułatwić - np. zwolnić osoby, które przechorowały COVID-19, z obowiązku wykonywania testów przed planowanym zabiegiem szpitalnym.

Mają również ułatwić podróżowanie. Zaświadczenie takie będzie bowiem elementem tzw. paszportu covidowego, czyli cyfrowego zielonego certyfikatu, który ułatwi bezpieczne poruszanie się wewnątrz Unii Europejskiej lub poza nią, w okresie obowiązywania ograniczeń epidemicznych.

Zielone zaświadczenia cyfrowe mają wejść w życie pod koniec czerwca 2021r. W części państw ułatwienia dla osób, które je posiadają, mają być jednak honorowane wcześniej - ma być tak np. w popularnej wśród Polaków Grecji.

Minister turystyki tego kraju Haris Theoharis zapowiedział, że już od 14 maja Grecja zniesie część ograniczeń epidemicznych, a jeśli chodzi o wjazd do Grecji, to jest on już możliwy m.in. dla osób, które już chorowały na COVID-19. Status ozdrowieńca trzeba będzie jednak udowodnić.

Spis treści

  1. Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca a wjazd do Polski 
  2. Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca - jak je uzyskać?

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca a wjazd do Polski 

Tu pojawiają się problemy, gdyż kwestia statusu ozdrowieńca póki co nie została w Polsce prawnie uregulowana. Dlatego osoby, które chorowały na COVID-19, mogą mieć problem z uzyskaniem takiego zaświadczenia.

W nieco łatwiejszej sytuacji są osoby, które chcą wjechać do Polski, a status ozdrowieńca ma zwolnić je z obowiązkowej kwarantanny.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 11 marca kwarantanna taka nie jest obowiązkowa dla osób, które "zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Fakt odbycia izolacji lub pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 należy udokumentować, przedstawiając stosowny dokument - może być nim zaświadczenie wystawione przez lekarza lub wydruk z Internetowego Konta Pacjenta, który poświadcza odbycie izolacji lub pobyt w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca - jak je uzyskać?

Dużo trudniej jest w przypadku zaświadczenia o statusie ozdrowieńca, które ułatwić ma swobodne podróżowanie. Problemem jest nie tylko tyle, skąd uzyskać taki dokument, lecz przede wszystkim - w jakim ma być języku. Wydruk z IKP lub zaświadczenie od lekarza wydawane są w języku polskim. Wiele osób zastanawia się, czy należy je przetłumaczyć na angielski.

Informacji tej nie mają póki co biura podróży. Jak wyjaśnili mi konsultanci z dwóch warszawskich biur podróży, przy rezerwacji wycieczki takie zaświadczenie nie jest do niczego potrzebne. Konieczne będzie dopiero na lotnisku docelowym, musi więc zostać przetłumaczone - najlepiej na angielski. Nikt nie umiał jednak wyjaśnić, czy tłumaczenia musi dokonać tłumacz przysięgły - informacji takiej brakuje bowiem w przepisach.

O to, jak kwestia wydawania zaświadczeń o statusie ozdrowieńców będzie uregulowana w związku z planowanym wprowadzeniem zielonych zaświadczeń cyfrowych zapytaliśmy więc Ministerstwo Zdrowia. Jak poinformowano nas w Biurze Prasowym:

"Zaświadczenie dla osoby, która przechorowała COVID-19 - zgodnie z obecnym kształtem rozporządzenia KE - będzie wydane po 11. dniu od pozytywnego wyniku testu i będzie ważne przez 180 dni. W związku z tym jeśli infekcja miała miejsce wcześniej niż 6 miesięcy temu, taki certyfikat nie będzie wydany, a dana osoba powinna ubiegać się o zaświadczenie z tytułu negatywnego wyniku testu lub z tytułu zaszczepienia. Długość ważności tego certyfikatu został określony na poziomie UE w oparciu o dostępne dowody naukowe. Uruchomienie systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń w UE planowane jest na 25.06.2021".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE