Zasiłek dla rodziców przedłużony. To oni zdecydują, czy wracają do pracy

2020-05-13 18:20 Magda Mazurek, PAP

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji zorganizowanej 13 maja, że decyzję o tym, czy dzieci pójdą do placówek opiekuńczych pozostawia rodzicom.

- Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów, którzy przygotowują się do egzaminów. Podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu decyzję o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, pozostawia rodzicom. Tym samym przedłużona jest możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

- Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu, jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy - mówił premier.

Polecamy: Do fryzjera bez telefonu. Wytyczne ministerstwa dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Więcej opcji dla dzieci

Od 18 maja będzie możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików - zwiększona zostanie liczba osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach. Ponadto będzie można korzystać z sal i hal sportowych z ograniczeniem osób.

Morawiecki dodał, że od 18 maja zostanie zwiększony limit pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. W przypadku 50 miejsc siedzących i 100 stojących - jak informował szef rządu - będzie mogło w pojeździe przebywać ok. 45 pasażerów.

Czytaj też: Transport po pandemii: dezynfekcja pociągów i kabin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE