Zapalenie serca, mózgu, zakrzepy? Badanie 99 mln zaszczepionych pokazuje, jak wzrosło ryzyko

2024-02-22 12:21

Szczepienia przeciwko COVID-19 od początku budziły wiele kontrowersji i teorii spiskowych. Chociaż absurdalne tezy o „czipach w szczepionkach” jakoś przycichły, okazuje się, że zwolennicy opinii o skutkach ubocznych mogą mieć rację. Ustalono, że po szczepieniu zwiększa się ryzyko niektórych chorób.

Zapalenie serca, mózgu, zakrzepy? Badanie 99 mln zaszczepionych pokazuje, jak wzrosło ryzyko
Autor: Getty Images Zapalenie serca, mózgu, zakrzepy? Badanie 99 mln zaszczepionych pokazuje, jak wzrosło ryzyko

Szczepienia przeciwko COVID-19 zwiększają ryzyko niektórych chorób

Szczepienia przeciwko COVID-19, jak wszystkie leki czy szczepionki, mogą mieć skutki uboczne, a także powodować tzw. NOP – niepożądane odczyny poszczepienne. Badanie 99 milionów osób, z łącznie ośmiu krajów, pozwoliło na ustalenie częstych długofalowych skutków szczepień.

Jak podaje Our World in Data, organizacja naukowo-badawcza, od chwili wynalezienia szczepień przeciwko COVID-19, podano ich na całym świecie 13,5 miliarda dawek. 71 proc. osób na świecie przyjęło co najmniej jedną dawkę.

Chociaż od początku monitorowano NOP i skutki uboczne szczepień przeciwko COVID-19, to pierwsze tak szeroko zakrojone badanie. Wyniki opublikowano na łamach branżowego pisma „Vaccine”.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Najczęstsze skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19

Specjalny zespół badaczy z ramienia WHO, Global Vaccine Data Network, przyjrzał się 99 mln osób z ośmiu krajów. W badaniu brano pod uwagę częstotliwość występowania 13 różnych schorzeń.

Dzięki temu ustalono, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą sprzyjać rozwojowi niektórych typów zaburzeń pracy serca, a także zaburzeń pracy mózgu. 

Wśród wspomnianych zaburzeń kardiologicznych i neurologicznych wymieniono m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zakrzepy we krwi i zespół Guillaina-Barrégo – autoimmunologiczne zapalenie nerwów obwodowych.

Co istotne, ryzyko podanych powikłań występuje i to w znacznie wyższym stopniu, po przechorowaniu COVID-19.

W badaniu analizowano stan zdrowia pacjentów z różnych zakątków naszego globu, głównie z Francji, Kanady i Australii. Pod lupę wzięto skutki szczepionek produkowanych przez różne koncerny, tj. Pfizer, Moderna, AstraZeneca.

Jak często występują skutki uboczne szczepionek na COVID-19? 

Co ustalono? Rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego występowały po szczepionkach mRNA, zarówno produkowanych przez Pfizer-BioNTech, jak i przez koncern Moderna. Przypadki zachorowań odnotowywano po pierwszej, drugiej albo trzeciej dawce.

Zapalenie osierdzia zdarzało się 6,9 razy częściej u pacjentów po trzeciej dawce szczepionki AstraZeneca.

Dla porównania w przypadku szczepionki produkowanej przez Modernę, ryzyko zapalenia osierdzia rosło 1,7-krotnie po pierwszej dawce i 2,6-krotnie po czwartej dawce.

Zespół Guillaina-Barrego występował 2,5 razy częściej u pacjentów po szczepionce AstraZeneca. Ryzyko zakrzepów krwi było 3,2 razy większe po szczepionce AstraZeneca. 

Z kolei po szczepionce Moderna ryzyko ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia było 3,8 razy większe.

Natomiast po szczepieniu preparatem marki AstraZeneca, ryzyko ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia rosło 2,2-krotnie.

Lekarze i uczeni podkreślają, że skutki przechorowania COVID-19 mogą być znacznie bardziej groźne, w związku z czym ewentualne ryzyko towarzyszące szczepieniom wciąż jest znacznie mniejsze niż potencjalna korzyść dla pacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki