Zakaz picia wody z kranu i mycia się. Sanepid wykrył skażenie groźną bakterią

2024-01-25 12:52

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorlicach (Małopolskie) przekazała, że woda w kranach nie nadaje się do spożycia. W jednej z próbek pobranej z miejskich wodociągów wykryto obecność groźnej bakterii.

Mieszkańcy miasta odcięci od wody. Sanepid wykrył groźną bakterię
Autor: Getty Images Mieszkańcy miasta odcięci od wody. Sanepid wykrył groźną bakterię

Woda z kranu na cenzurowanym. Powodem groźna bakteria

24 stycznia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach wydał ostrzeżenie, że woda nie nadaje się do spożycia z powodu wykrycia zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W jednej z próbek wody dostarczanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zidentyfikowano śladowe ilości bakterii Clostridium perfringens.

Jak czytamy w komunikacie, „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach po zapoznaniu się ze sprawozdaniem cząstkowym z badań próbki wody, pobranej w dniu 22.01.2021 r. (…) stwierdza, że woda nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne”.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Czy można pić wodę z kranu?

W związku z tą sytuacją nie należy spożywać wody z kranu, używać jej do przygotowywania posiłków, mycia naczyń, owoców, warzyw oraz prania. Nie nadaje się także do mycia zębów, kąpieli oraz przemywania otwartych ran. Z informacji przekazanych przez sanepid wynika, że woda może być jedynie wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. w WC.

Dla mieszkańców udostępniono 10 beczkowozów, które zostały rozstawione w różnych częściach miasta. Kolejne wyniki próbek mają być znane najprawdopodobniej w czwartek (25 stycznia) w godzinach popołudniowych. W przypadku, gdy nie zostaną zidentyfikowane żadne nieprawidłowości, sanepid odwoła decyzję.

Bakteria Clostridium perfringens – czy jest groźna?

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wykryła w skażonej wodzie z Gorlic Clostridium perfringens, czyli laseczkę choroby zwanej zgorzelą gazową, powszechnie znaną jako gangrena. Wykazuje ona zdolność do wytwarzania kilkunastu toksyn tkankowych oraz toksyn uszkadzających jelito cienkie (eneterotoksyn).

Zgorzel gazowa jest procesem zapalnym, który przebiega wraz z martwicą mięśni i tkanki łącznej z wytworzeniem gazu. Powoduje szybkie narastanie symptomów (m.in. ból, obrzęk) i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczona prowadzi do zgonu spowodowany wstrząsem septycznym i toksemią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki