Zabójczy wirus i choroba przewlekła. Tajemnica śmierci Gene'a Hackmana i Betsy Arakawy rozwiązana

2025-03-08 12:00

Kiedy 26 lutego policjanci odnaleźli ciała 95-letniego Gene'a Hackmana i jego żony, 65-letniej Betsy Arakawy, podejrzewano brutalne morderstwo. W posiadłości aktora w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk odkryto także zwłoki ich psa, co nasilało spekulacje. Dr Heather Jarrell, główny lekarz sądowy, ujawnia jednak zupełnie inną prawdę o przyczynie śmierci.

Zabójczy wirus i choroba przewlekła. Tajemnica śmierci Gene'a Hackmana i Betsy Arakawy rozwiązana
Autor: instagram.com/genehackmanofficial/

To od początku nie było łatwe śledztwo. Wybitny hollywoodzki aktor Gene Hackman i słynna pianistka Betsy Arakawa nie prowadzili życia w stylu, jakiego spodziewamy się po sławnych i bajecznie bogatych.

Ponieważ małżonkowie nie mieli służby i od dawna żyli z dala od fleszy, ich ciała odkryto co najmniej 9 dni po zgonie (na to wskazywał zaawansowany stopień rozkładu ciał).

Towarzyszące okoliczności (ciało kobiety w łazience, wśród tabletek, Hackman znaleziony w kuchni, martwy pies) nie ułatwiały sprawy. Skrupulatne działania śledczych, a przede wszystkim lekarzy sądowych, dały jednak odpowiedź, na co zmarła niezwykła para.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Na co umarli Gene Hackman i jego żona?

Kiedy w grudniu 1991 roku hollywoodzki aktor, zdobywca dwóch Oskarów ("Francuski łącznik", r. 1972, "Bez przebaczenia", r. 1993), brał ślub z o 30 lat młodszą pianistką Betsy Arakawą, chyba nikt nie wróżył tej parze powodzenia.

Gdyby jednak ktoś wtedy zapowiedział, że zakochani niemal równocześnie umrą, zostałby zapewne uznany za szaleńca.

Pierwsza zmarła Betsy, tydzień później Gene, chociaż zapewne nigdy nie przewidywał, że ją przeżyje. Aktor mierzący się z zaawansowaną chorobą Alzheimera prawdopodobnie nie był w stanie skutecznie wezwać pomocy do chorej kobiety, a potem, pozbawiony jej opieki, znalazł się w naprawdę kiepskim położeniu. Trudno jednak powiedzieć, czy w ogóle zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji.

Przyczyna śmierci pary? Betsy Arakawa tymczasem padła ofiarą hantawirusa, odpowiedzialnego między innymi za gorączkę krwotoczną u ludzi.

Hantawirus pokonał Betsy Arakawę - co to za zagrożenie

Wirus, który zabił Betsy Arakawę, żonę Gene'a Hackmana, jest stosunkowo rzadkim, ale śmiertelnym zagrożeniem bez właściwego leczenia - mówi się o śmiertelności 5-15 proc., a przy niektórych typach wirusa, nawet o 40 proc. ryzyku. 

Hantawirusy, rodzina patogenów, są przenoszone przez gryzonie, głównie myszy, i wydalane ze śliną, odchodami i moczem zwierząt. Im bliżej dopuszczamy do siebie gryzonie, im gorsze warunki bytowe i higieniczne, tym gorzej. Można się bowiem zakazić nawet od zainfekowanego kurzu.

 W Nowym Meksyku, gdzie mieszkali Arakawa i Hackman, najczęstszym nosicielem hantawirusa jest mysz jelenia, małe stworzenie o białym podbrzuszu, dużych oczach i przerośniętych uszach, ale zakazić można się też od zwykłej myszy domowej i innych gryzoni.

65-letni Arakawa zmarła z powodu zespołu płucnego wywołanego przez hantawirusa, a 95-letni Hackman zmarł tydzień później z powodu nadciśnieniowej i miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej. Choroba Alzheimera była znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do śmierci Hackmana.

Czy hantawirusy zagrażają Polakom?

Rodzina hantawirusów obejmuje ponad 20 typów i jest znana medycynie od dawna, chociaż nie zdobyła powszechnej popularności.

Pierwsze przypadki zachorowań obserwowano już w czasie wojny koreańskiej w latach 50. XX wieku, kiedy to u tysięcy amerykańskich i koreańskich żołnierzy występowały objawy takie jak gorączka, wybroczyny na skórze, przekrwienie spojówek oraz ostra niewydolność nerek. W najcięższych przypadkach dochodziło do wstrząsu, a śmiertelność sięgała 10%.

Dopiero w 1978 roku po raz pierwszy udało się wyizolować wirusa z organizmu myszy polnej, schwytanej w okolicach rzeki Hantaan we wschodniej Korei. To odkrycie dało początek dalszym badaniom nad charakterystyką i sposobami przenoszenia się tych patogenów.

Hantawirusy występują na całym świecie, w Azji, obu Amerykach i Europie. Gryzonie wydalają wirusy wraz z moczem, kałem i śliną, więc do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej drogą wziewną, poprzez wdychanie kurzu zawierającego wirusa. Wystarczy sprzątanie starych, zaniedbanych strychów, domków letniskowych czy piwnic, gdzie zadomowiły się gryzonie i gdzie pełno jest ich odchodów. Rzadziej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, po spożyciu skażonej żywności lub wody.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Polsce na gorączkę krwotoczną wywołaną przez hantawirusy dochodzi sporadycznie, ale są odnotowywane takie przypadki.Na szczęście w naszym kraju dominuje odmiana skandynawska wirusa, czyli typ Puumala (PUUV), który wywołuje łagodne objawy choroby. Typ ten jest przenoszony przez mysz leśną i nornicę rudą.

Hantawirusowy zespół płucny (HPS) - jak to wygląda

Zespół płucny, który spowodował śmierć żony gene'a Hackmana charakteryzuje się nagłym początkiem, gorączką, bólami mięśni, kaszlem i dusznością. zapewne to dlatego kobieta szukała leków w łazience.

W ciężkich przypadkach HPS może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej i śmierci.

Osoba zakażona najczęściej wymaga hospitalizacji, profilaktyczna ochrona, poza higieną, jest bardzo ograniczona. 

Teoretycznie na hantawirusa od 20 lat istnieje szczepionka, która od 2008 roku jest stosowana w Chinach, w regionach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia. Do dziś jednak żadna szczepionka nie została oficjalnie zaakceptowana przez WHO.

Zobacz: zatrzymanie krążenia

Co zabiło Gene'a Hackmana?

Niezapomniany Buck Barrow w "Bonnie i Clyde", Lex Luthor w Supermanie (1978) czy William Munny w "Bez Przebaczenia", miał już 95 lat, zaawansowanego alzheimera i chore serce. Mógł w zasadzie umrzeć w każdej chwili, z przyczyn naturalnych. Wg władz Nowego Meksyku właśnie tak było.

Pewnie już się nie dowiemy, dlaczego opieka nad człowiekiem w takim wieku i stanie spoczywała na jednej kobiecie. Nie ustalimy, dlaczego małżonkowie nie wezwali na czas pomocy. Najpewniej taki był ich wybór - życia na własnych zasadach. 

Hackmana zabił ostatecznie problem kardiologiczny, pogłębiony chorobą demencyjną. Jakby dosłownie pękło mu serce z żalu za ukochaną.

Poradnik Zdrowie Google News

Źrodła:

  • https://www.nbcnews.com/health/health-news/hantavirus-caused-death-betsy-arakawa-wife-gene-hackman-rcna195418
  • https://apnews.com/article/gene-hackman-betsy-arakawa-hantavirus-death-rodent-af52b4943d854b52a5da36100113bc1b
  • https://www.theguardian.com/us-news/2025/mar/07/hantavirus-gene-hackman-wife-death
  • https://news.sky.com/story/what-is-hantavirus-the-rare-disease-that-actor-gene-hackmans-wife-betsy-arakawa-died-from-13323830
  • www.pzh.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki