Zabiera nawet 14 lat życia. Chorują na nią coraz młodsi

2023-10-18 13:58

Potocznie ta choroba nazywana jest "cichym zabójcą". Coraz częściej diagnozowana jest u pacjentów w młodym wieku. Jak przekazali naukowcy, "kradnie" nawet 14 lat życia.

Cukrzyca
Autor: Getty Images Zabiera nawet 14 lat życia. Chorują na nią coraz młodsi

Cukrzyca została okrzyknięta chorobą XXI wieku i zalicza się ją do obecnie najpowszechniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Liczba pacjentów stale rośnie, a wiele osób nawet nie wie, że na nią choruje. Stanowi zatem jedno z głównych wyzwań w zakresie dla zdrowia publicznego i systemów opieki zdrowotnej. Znajduje się też nieustannie pod lupą naukowców.

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca

Nawet o 14 lat cukrzyca skraca życie

Brytyjscy uczeni z dwóch ośrodków badawczych: University of Cambridge i University of Glasgow sprawdzili wpływ cukrzycy typu 2 na długość życia. Odkryli bardzo niepokojącą zależność.

Poddano badaniu 1,5 mln pacjentów. Bazowali na danych medycznych, które pochodziły z bazy UK Biobank oraz badania "Emerging Risk Factors Collaboration". Co wywnioskowali? Według najnowszych ustaleń zdiagnozowanie cukrzycy typu 2 w młodym wieku bardziej skraca przewidywalną długość życia.

Osoby, u których wykryto cukrzycę typu 2 w wieku 30, 40 i 50 lat, umierały odpowiednio o 14,10 lub 6 lat wcześniej niż ich zdrowi rówieśnicy – tak wynika z analizy danych dotyczącej amerykańskiej populacji. Badacze zwrócili uwagę, że przewidywana długość życia pacjentek diabetologicznych jest krótsza – odpowiednio o 16, 11 i 7 lat.

Przedstawiono również wyniki analizy dotyczącej Europejczyków. Nie ma zbyt dużej różnicy. Pacjenci z cukrzycą typu 2 rozpoznaną w wieku 30, 40 i 50 lat żyli krócej o 13, 9 i 5 lat.

Do przedwczesnej śmierci chorych przyczyniły się najczęstsze powikłania choroby, szczególnie schorzenia układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, tętniaki) oraz choroby nowotworowe.

Naukowcy alarmują. Cukrzyca dopada młodych

Doniesienia naukowe skomentowała jedna z autorek publikacji, prof. Emanuiele Di Angelantonio z Univeristy of Cambridge. – W badaniu wykazaliśmy, że młode osoby z cukrzycą typu 2 mogą mieć znacznie krótszą długość życia niż przewidywana – zaznaczyła.

Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie udzielił odpowiedzi prof. Naveeda Sattara z University of Glasgow. Wyjaśnił, że wystąpienie cukrzycy w młodym wieku naraża organizm na większe spustoszenie. A na jej rozwój ma wpływ kilka czynników m.in. niezdrowa dieta, siedzący styl życia otyłość.

Według danych liczba młodych pacjentów z cukrzycą typu 2 przybywa. Wobec tego niezwykle ważne jest – jak podkreślają badacze – wdrażanie interwencji, mających na celu zapobieganie tej chorobie lub zahamowanie jej objawów. 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Lancet Diabetes & Endocrinology".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki