Wystarczy 6 minut dziennie. Tak ochronisz się przed chorobą Alzheimera

2023-01-16 12:28

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych na Alzheimera może się potroić do 2050 roku. Naukowcy wciąż szukają sposobów, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby. Co zatem można zrobić? Jak wynika z najnowszego badania, należy szczególnie dbać o aktywność fizyczną.

Zbliżenie na twarz młodej kobiety
Autor: Getty Images Wystarczy 6 minut dziennie. Tak ochronisz się przed chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest przewlekłą i postępującą chorobą zwyrodnieniową mózgu, która powoduje zanik komórek nerwowych. Z upływem czasu sprawia, że chory nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i potrzebuje całodobowej opieki. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 2030 roku na całym świecie będzie zmagało się z tym schorzeniem 65 milionów osób, a w 2050 roku już 115 milionów.

Oto sposób, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Naukowcy z nowozelandzkiej uczelni publicznej University of Otago postanowili znaleźć sposób, dzięki któremu można w łatwy sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Udało im się podczas badań odkryć niefarmakologiczną metodę, która polega na zwiększeniu poziomu BDNF w mózgu. Uczeni łącznie przebadali 12 osób, które regularnie uprawiały aktywność fizyczną. Przedział wiekowy uczestników wyniósł od 18 do 56 lat.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

W ramach tej analizy badacze chcieli sprawdzić, jakie nawyki zwiększają produkcję silnego białka BDNF, które uczestnicy w procesach związanych z uczeniem się i pamięcią, chroni mózg przed utratą funkcji poznawczych, a także pobudza odnawianie się komórek mózgowych. Wzięli pod uwagę 20-godzinny post, 90-minutową umiarkowanie intensywną jazdę na rowerze, 6-minutową szybką jazdę na rowerze oraz połączenie postu z aktywnością fizyczną.

Okazało się, że krótkie i intensywne ćwiczenia wykonywane każdego dnia mogą pozytywnie wpłynąć na sprawność umysłową. Naukowcy wywnioskowali, że sześć minut intensywnej jazdy na rowerze pobudziło niemal pięciokrotnie produkcję białka BDNF w porównaniu z postem i wysiłkiem fizycznym o niskiej intensywności.

"Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych" – poinformowali naukowcy na łamach "The Journal of Physiology".

Niefarmakologiczne metody w walce z chorobą Alzheimera

Do końca mechanizm działania intensywnych ćwiczeń nie został w pełni rozwikłany. Niemniej autorzy badania twierdzą, że ich wpływ na zwiększenie poziomu tego białka może mieć związek z metabolizmem glukozy i przełączeniem się mózgu z jednego głównego źródła energii na inne. Może w ten sposób zapewnić wystarczającą ilość energii dla organizmu.

To zwiększenie produkcji BDNF może wynikać też z powodu wzrostu liczby płytek krwi, które magazynują dużo tego białka. Jak zaznaczyli naukowcy, "dotychczasowe próby bezpiecznego farmakologicznego zwiększenia poziomu BDNF u ludzi nie przyniosły zadowalających rezultatów". Ich zdaniem niezwykle ważne jest eksplorowanie niefarmakologicznych metod, które pozwalają w naturalny sposób podwyższyć BDNF i w rezultacie mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.