Uprawiasz regularnie aktywność fizyczną? Ruch może zapobiec nadciśnieniu

2021-12-23 15:07

Chcesz uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym? Według naukowców wysoki poziom aktywności fizycznej we wczesnej młodości może chronić przed rozwojem tej poważnej choroby.

Uprawiasz regularnie aktywność fizyczną? Ruch może zapobiec nadciśnieniu
Autor: Getty Images

Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Ta poważna choroba dotyka miliardy ludzi na całym świecie. Może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta ma nadciśnienie tętnicze. Większość osób z nadciśnieniem nie zdaje sobie nawet sprawy, że je ma – dlatego też ta dolegliwość nazywana jest „cichym zabójcą”.

Ze wcześniejszych analiz naukowych wynika, że ćwiczenia fizyczne obniżają ciśnienie krwi. Według badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCSF) z San Francisco aktywność fizyczna powinna być utrzymana na wysokim poziomie we wczesnej młodości.

Osoby, które połknęły bakcyla do uprawiania sportu w dzieciństwie, i ta miłość trwała przez lata, to mogą być znacznie mniej narażone na podwyższone ciśnienie tętnicze. W opinii badanych regularna aktywność fizyczna odgrywa nieocenioną rolę w zapobieganiu rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Ruch to zdrowie

Do badania zaangażowano ponad 5100 uczestników. Zostali podzieleni na grupy między innymi według pochodzenia etnicznego, płci i wieku. Przez trzy dekady naukowcy przeprowadzali obserwacje tych osób pod kątem ich nawyków ruchowych, prowadzonego stylu życia oraz skłonności do spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Uczeni zauważyli spadek aktywności fizycznej w wieku od 18 do 40 roku życia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, co wpływało na wzrost wskaźników nadciśnienia tętniczego z biegiem lat.

Ćwiczyć warto mimo wieku

Główny autor badania Jason Nagata, ekspert UCSF wyjaśnił, że prawie połowa uczestników we wczesnej młodości wykazywała suboptymalny poziom aktywności fizycznej, który był powiązany z wystąpieniem nadciśnienia tętniczego. W jego ocenie zdecydowanie należy podnieść minimalną dawkę wysiłku fizycznego w celach zdrowotnych.  

Jak wynika z analizy naukowej, poświęcanie we wczesnej młodości 5 godzin na uprawianie umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo może obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Naukowcy zalecają, żeby podejmować wysiłek fizyczny do 60 roku życia.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „American Journal of Precentive Medicine”.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie