Wraca wycofany preparat na cholesterol. Ma zmieniony skład

2022-08-05 9:31

Preparat został wycofany z obrotu w czerwcu. Miało to związek z rozporządzeniem Komisji UE, która uznała zawartość jednego z naturalnych składników o udowodnionej skuteczności za potencjalnie groźny. Teraz popularny suplement na cholesterol wraca do aptek. Tylko ze zmienionym składem.

Wraca wycofany preparat na cholesterol. Ma zmieniony skład
Autor: Getty Images

Pod koniec czerwca na podstawie rozporządzenia Komisji UE wiele suplementów zawierających w składzie monakolinę K zostało wycofanych. Jednym z nich był popularny środek do ustabilizowania poziomu cholesterolu, czyli Armolipid. Jak informuje portal gdziepolek.pl: "Skład suplementu diety Armolipid uległ zmianie - zmniejszono zawartość monakoliny K z 3 mg na 2,8 mg. Tym samym produkt ten ponownie znalazł się w sprzedaży".

Kiedy stosuje się preparat?

Armolipid jest przeznaczony do stosowania w celu przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu i ustabilizowania poziomu cholesterolu. W składzie preparat zawiera czerwony fermentowany ryż, oleożywicę z alg Haematococcus pluvialis, polikosanol, kwas foliowy i koenzym Q10. - Zintegrowane działanie składników Armolipid zapewnia naturalną ochronę układu sercowo-naczyniowego – czytamy w ulotce produktu.

Suplement jest dostępny w tabletkach. Zalecenia dt. przyjmowania preparatu obejmują stosowanie jednej tabletki na dobę, najlepiej wieczorem w trakcie lub po posiłku. Ma to na celu zapewnienie jak najlepszego przyswajania substancji odżywczych.

Kontrola poziomu cholesterolu

Powód wycofania

Przyczyną wycofania produktów była zawartość monakoliny K pochodzącej ze sfermentowanego czerwonego ryżu, czyli naturalnego składnika o udowodnionej skuteczności. Komisja Europejska uznała preparaty zawierające dziennie dawki preparatu powyżej 3 mg, czyli także Armolipid, za potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Teraz suplement wraca ze zmienionym składem, który zawiera 2,8 mg monakoliny K.