To jeden z najbardziej wstydliwych nowotworów. Jego objawem jest swędzenie

2022-10-25 14:24

Ten rodzaj raka przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, przez co jest trudny do wykrycia. Jednym z pierwszych objawów tego nowotworu jest swędzenie, ale tylko w konkretnym miejscu na ciele. Te symptomy łatwo pomylić z innymi, mniej poważnymi schorzeniami.

swędzenie jeest objawem raka
Autor: Getty Images swędzenie jeest objawem raka

Rak odbytu występuje rzadko. Może rozwinąć się w dowolnej części odbytu. Należy jednak pamiętać, że rak odbytu to zupełnie inny nowotwór niż rak odbytnicy.

Najczęstszym rodzajem raka odbytu jest rak płaskonabłonkowy odbytu. Ryzyko zachorowania na raka odbytu jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn. American Cancer Society przewiduje, że w 2022 r. pojawi się około 9440 nowych przypadków tego raka, a kobiety będą stanowiły około 6290 z tych przypadków.

Gdy rak odbytu zostanie wykryty wcześnie, jest zazwyczaj uleczalny. Całkowity pięcioletni wskaźnik przeżycia raka odbytu wynosi 69 proc. Gdy nowotwór zostanie wcześnie zdiagnozowany, pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi aż 82 proc.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Swędzenie to ważny objaw

Dokładna przyczyna nowotworu odbytu nie jest znana. Istnieją pewne czynniki ryzyka związane z chorobą, do których należy np. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby z HPV zachorują na raka odbytu.

Symptomy tego raka często są podobne do innych schorzeń, np. hemoroidów. Jedna czwarta osób z nowotworem odbytu nie zauważa u siebie żadnych objawów. Częstą oznaką, na jaką wskazują pacjenci, jest swędzenie odbytu i jego okolicy. Zdarza się, że towarzyszy mu także ból.

Inne objawy raka odbytu to:

  • krwawienie z odbytu
  • problemy z kontrolowaniem wypróżnień, np. nietrzymanie stolca
  • zaparcia i biegunki
  • konieczność częstych wypróżnień, najczęściej luźniejszymi stolcami
  • kolka jelitowa.

Gdy zauważasz u siebie powyższe objawy, udaj się do lekarza. Choć wcale nie muszą świadczyć o rozwoju nowotworu odbytu, nie powinieneś ich bagatelizować. Eksperci podkreślają, że każde zmiany w nawykach jelitowych, powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Tylko lekarz będzie w stanie zdiagnozować przyczynę twoich problemów.

Jak leczy się raka odbytu?

Leczenie raka odbytu przede wszystkim zależy od rodzaju nowotworu i stopnia jego rozprzestrzenienia się. Zazwyczaj we wczesnym stadium rozwoju nowotworu stosuje się leczenie chirurgiczne. W II i III stadium lekarze zalecają zwykle połączenie chemioterapii i radioterapii.

Jeśli rak nie reaguje na inne leczenie, stosuje się immunoterapię i resekcję brzuszno-kroczową.