Wprowadź w życie jeden nawyk, a skrócisz listę leków. Wystarczą 4 razy w tygodniu

2023-01-17 12:14

Spacer na receptę? Specjaliści są zgodni, że przebywanie na łonie natury pozytywnie wpływa na zdrowie. Potwierdziło to kolejne badanie. Tym razem dotyczyło związku między spacerami a stosowaniem leków.

Wprowadź w życie jeden nawyk, a skrócisz listę leków. Wystarczą 4 razy w tygodniu
Autor: Getty Images Spacery wpływają pozytywnie na zdrowie. Udowodniło to kolejne badanie.

Spacery w parku, kontemplacja natury czy po prostu przebywanie w zielonych obszarach może przynieść znacznie korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nowe fińskie badanie wykazało, że osoby, które regularnie odwiedzają parki, przyjmują mniej leków. Dotyczy to przede wszystkim leków na depresję, nadciśnienie, bezsenność, a nawet astmę.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Spacery na łonie natury to mniej leków

Badanie polegało na przeanalizowaniu 16000 odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej w latach 2015-2016 wśród mieszkańców Helsinek i miast sąsiadujących - Vantaa i Espoo. Uczestnicy badania mieli określić swój stosunek do natury i przebywania na świeżym powietrzu oraz potwierdzić ilość stosowanych leków na receptę.

Badanie wykazało, że samo zamieszkanie blisko natury i oglądanie ją przez okno własnego domu nie miała żadnego wpływu na zażywanie leków. Zauważono jednak znaczącą zależność dotyczącą częstotliwości odwiedzania przez respondentów parków i innych obszarów zielonych a stosowaniem przez nich leków.

Okazało się, że osoby, które udają się do parku 3-4 razy w tygodniu przyjmują o 33 proc. mniej leków przeciwdepresyjnych i leków przeciwlękowych niż osoby, które robiły to sporadycznie.

Regularne spacery po parkach miały wpływ na 36 proc. mniejsze prawdopodobieństwo stosowania leków na nadciśnienie.

Również ci, którzy często odwiedzali parki, byli o 26 proc. mniej skłonni do stosowania leków na astmę. Dotyczyło to przypadków poza okresami kwitnienia.

"Częste wizyty na terenach zielonych wiązały się z rzadszym stosowaniem leków psychotropowych, leków na nadciśnienie i leków na astmę w środowisku miejskim" - czytamy w opisie badania.

Naukowcy dowiedli również, że u osób, które spędzają dużo czasu na łonie natury, znacznie wolniej rozwijają się choroby takie jak Parkinson i Alzheimer.