Wirusowe podostre zapalenie tarczycy z powodu COVID?

Podostre zapalenie tarczycy ma zwykle podłoże wirusowe. Zdaniem włoskich lekarzy choroba ta może być również konsekwencją COVID. Taką teorię wysnuli na podstawie obserwacji pacjentki zainfekowanych koronawirusem.

Przypadek młodej pacjentki z Włoch został opublikowanym w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Chodzi o chorą, u której zdiagnozowano podostre zapalenie tarczycy. Zdaniem lekarzy istnieje kliniczny związek tej konkretnej choroby z koronawirusem SARS-CoV-2.

Spis treści

  1. Przyczyna choroby to wirusy
  2. Zapalenie tarczycy po COVID
  3. COVID może wywoływać podostre zapalenie tarczycy

Przyczyna choroby to wirusy

Podostre zapalenie tarczycy zwykle rozwija się po infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Wywołuje ból szyi, obrzęk tarczycy, a także objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, zmęczenie, utrata apetytu i bóle mięśni. Choroba charakteryzuje się 3 fazami: nadczynność tarczycy, niedoczynnością tarczycy i powrotem do normalnej czynności tarczycy po około 3 miesiącach.

Przypadek opisany przez lekarzy z Włoch, dotyczył 18-letniej kobiety, u której wystąpiły takie właśnie objawy w 15 dni po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

Zapalenie tarczycy po COVID

Opis przypadku wyjaśnia, że ​​kobieta miała przeprowadzony test, gdy nie wykazywała jeszcze żadnych objawów COVID – została na niego skierowana, ponieważ zachorował jej ojciec. Wynik kobiety był pozytywny. W ciągu następnych kilku dni u pacjentki pojawił się lekki kaszel i katar. Dwa kolejne wymazy dały już wynik negatywny, a 18-latka czuła się dobrze.

Ale po dwóch tygodniach wszystko się zmieniło. U pacjentki rozwinęła się tkliwość i obrzęk tarczycy, a także podwyższone tętno (tachykardia). Jej poziom hormonów T4 i T3 znacznie wzrósł, TSH był niewykrywalny, wraz z podwyższonym CRP i ESR. Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykazało dwustronne obszary niskiej gęstości w obrębie tarczycy, co wskazuje na stan zapalny. Co ciekawe, miesiąc wcześniej dziewczyna był badan pod kątem zaburzeń funkcjonowania tarczycy i jej testy oraz USG były prawidłowe.

Chora został poddana leczeniu sterydami, dzięki czemu objawy podostrego zapalenia tarczycy ustąpiły. Po 40 dniach wszystkie testy hormonalne również powróciły do ​​normalnego poziomu.

COVID może wywoływać podostre zapalenie tarczycy

Zdaniem specjalistów to „klasyczna prezentacja powirusowego zapalenia tarczycy, które charakteryzuje się pojawieniem się bólu szyi, gorączki i wysokiego poziomu hormonów tarczycy z powodu przejściowego zniszczenia komórek tarczycy związanych z zapaleniem, które występuje około 2-8 tygodni po wystąpieniu infekcji - twierdzi dr Minisha Sood, endokrynolog ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, cytowana przez Forbes.

„W tym przypadku jest całkiem jasne, że zapalenie tarczycy było spowodowane przez Covid-19, a przebieg był typowy dla podostrego zapalenia tarczycy, jak opisano w przypadku innych powszechnych infekcji wirusowych, takich jak wirus Coxsackie i adenowirus.”

źródło: Forbes

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE