Wiosna i lato – trudny czas dla alergików

2022-03-09 12:43

Kichanie, katar, swędzące i łzawiące oczy – to tylko kilka przykładów dolegliwości, jakich doświadczają alergicy. Niestety, alergia utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno tym, którzy pracują i muszą koncentrować się na wykonywanych zadaniach, jak i tym odpoczywającym, korzystającym z uroków wiosny i lata. Zapewne każdy chciałby zapomnieć o uciążliwych objawach, ale czy jest to możliwe bez działań niepożądanych takich jak spowolnienie myślenia czy zaburzenia koncentracji?

Młoda kobieta wydmuchuje nos
Autor: Getty Images

Objawy alergii

Najczęstszą postacią alergii jest nieżyt nosa. Występuje on u 24-30% uczulonych osób zdiagnozowanych przez lekarzy i odpowiada za uczucie zatkanego nosa, katar, kichanie oraz świąd. Objawy te występują właśnie w najpiękniejszych miesiącach roku, kiedy jest ciepło i przyjemnie na zewnątrz, a my częściej wybieramy się na weekendowe wycieczki i dłuższe urlopy.

Prawdopodobnie nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaki konkretnie pyłek wywołuje atak kichania i inne objawy alergii. Jedni doświadczają pierwszych dolegliwości już w lutym, inni dopiero w kwietniu, maju czy nawet jesienią. Największy „pik” alergii trwa do końca wakacji.

Problemy z koncentracją i nie tylko

Objawy alergii, jak również działania niepożądane niektórych leków przeciwalergicznych, mogą powodować, że jesteśmy mniej skoncentrowani, uważni i mamy obniżony czas reakcji.

Dochodzi do zaburzenia takich procesów jak poprawność psychomotoryczna, pamięć, uczenie się, podejmowanie decyzji.

Po co nam ta wiedza? Jeżeli jesteśmy np. kierowcami lub zajmujemy się obsługą maszyn w pracy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i poszukać rozwiązania, które pomoże nam złagodzić objawy alergii, a jednocześnie nie wywoła działań niepożądanych.

Leczenie alergii

Osoby zmagające się z alergią przeważnie wiedzą, że są uczulone na pyłki, choć nie zawsze potrafią wskazać, które konkretnie odpowiadają za wystąpienie chorobowych objawów. Większość też stosuje zalecane przez lekarza leki przeciwalergiczne, które łagodzą alergiczny nieżyt nosa i współwystępujące symptomy.

Wiedząc, że dana roślina zaczyna pylić i występuje codzienny kontakt z alergenem, ale jeszcze bez objawów u pacjenta, można już podjąć działania i stosować leki z wyprzedzeniem, nawet jedno- lub dwutygodniowym.

Dzięki temu ewentualne symptomy wystąpią z dużym opóźnieniem i będą mniej uciążliwe. Zawsze warto omówić schemat przyjmowania leków ze swoim lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki