GRUPOWE testowanie na koronawirusa! Nowy projekt Polskiej Akademii Nauk

2020-04-27 14:15

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN rozpoczął realizację projektu SONAR. Ma on na celu opracowanie nowej strategii tzw. testowania grupowego w diagnostyce SARS-CoV-2. Dzięki temu będzie możliwy wzrost wydajności diagnostyki COVID-19, przy wykorzystaniu obecnie dostępnego zaplecza diagnostycznego w Polsce.

Wielkie testowanie na koronawirusa? Nowy projekt Polskiej Akademii Nauk
Autor: Getty Images Instytut Biologii Doświadczalnej PAN rozpoczął realizację projektu SONAR

Naukowcy na stronie Instytut Biologii Doświadczalnej PAN piszą, że projekt SONAR jest połączeniem testowania grupowego, modelowania matematycznego oraz szybkich i niezwykle czułych testów.

Dzięki stworzonemu na tej podstawie protokołowi diagnostycznemu i oprogramowaniu, będzie można szybko stwierdzić, czy w badanej grupie osób ktoś jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. I to na podstawie kilku, a nie kilkuset badań.

Takie rozwiązanie będzie mogło być stosowane w domach pomocy społecznej lub szpitalach. Będzie też kluczowe dla efektywnej walki z pandemią w Polsce. Umożliwi bowiem:

  • masowe testowanie pracowników (np. w zakładach produkcyjnych, placówkach edukacyjnych, urzędach)
  • stałe monitorowanie zakażeń u osób pracujących w ochronie zdrowia
  • zidentyfikowanie bezobjawowych nosicieli wirusa w populacji

Strategia ta stanie się również niezwykle użyteczna w niedalekiej przyszłości, kiedy bardzo wysoka przepustowość wykrywania obecności wirusa (100,000 testów/dobę) będzie niezbędna do stałej kontroli poziomu zakażeń SARS-CoV-2. Jest to kluczowe dla efektywnej walki z epidemią w Polsce.

Projekt Sonar koordynuje prof. Agnieszka Dobrzyń, dyrektor wspomnianego instytutu. Za opracowanie protokołu diagnostycznego odpowiada dr Aleksandra Pękowska z tego samego ośrodka. Optymalizacją algorytmu i oprogramowaniem zajmuje się dr Szymon Toruńczyk (Instytut Informatyki; Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki; Uniwersytet Warszawski).

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przeczytaj też: