Wiek nie jest wyznacznikiem. Eksperci ostrzegają przed wzrostem zachorowań
Chociaż wskaźnik umieralności na raka piersi stale spada, diagnozy coraz częściej stawiane są młodym kobietom. Warto jednak zaznaczyć, że ogólna zapadalność na raka piersi z roku na rok wzrasta od 2012 roku.
Nowy raport wydany przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem wykazał, że wskaźnik umieralność na raka piersi wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych stale spada. Jednak niestety coraz więcej diagnozuję się tę chorobę u młodszych kobiet.
Umieralność maleje, a zachorowalność rośnie. Nowe badania
Badacze są zdania, że od 1989 roku wskaźnik umieralność z powodu raka piersi spadł o 44 proc. Jednak trzeba zaznaczyć, że ogólna zachorowalność wzrastała o 1 procent rocznie od 2012 do 2021 roku.
Wyniki badań opublikowano we wtorek w czasopiśmie CA: A Cancer Journal for Clinicians.
W ciągu zaledwie dziewięciu lat, wskaźnik diagnoz wzrastał o 1,4 proc. rocznie u kobiet poniżej 50. roku życia. Główna autorka badania, Angela Giaquinto , adiunkt ACS w zespole badawczym zajmującym się nadzorem, podkreśliła jednak, że dobrą wiadomością są spadki we wskaźnikach umieralności z powodu raka piersi.
Wyjaśniła, że jest to zasługa postępom w zakresie wczesnego wykrywania oraz leczenia. Ekspertka podkreśla jednak, że przyszły postęp może zostać zahamowany przez stale rosnącą zachorowalność, w szczególności wśród młodszych kobiet.
Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka. Nie jest pewne dlaczego
Nie jest jasne, dlaczego tak często obecnie diagnozuje się raka piersi u coraz młodszych osób.
Jednak w innym badaniu, które zostało opublikowane w styczniu tego roku, można było przeczytać, że wskaźnik zachorowań na raka piersi wśród kobiet w wieku od 20 do 49 lat wzrosły w ciągu ostatnich 20 lat.
Jest to już pewnego rodzaju schemat, a rak piersi wpisuje się w tendencję zaobserwowaną również w przypadku innych rodzajów raka. Przykładem może być rak jelita grubego, który jest diagnozowany u coraz większej liczby osób w młodszym wieku.
Pamiętaj o badaniach. Tych objawów należy wyglądać
Jedno jest pewne, konieczne będzie zapewnienie szerokiego dostępu do skutecznych metod leczenia dla wszystkich kobiet. Również młodsze kobiety powinny pamiętać o regularnym badaniu mammografem.
Nie ma co odkładać w czasie wykonania badania, myśląc, że problem ten nie dotyczy młodszych kobiet. Warto również pamiętać o wykonywaniu samobadania piersi i wyglądać niepokojących objawów.
Wśród nich wymienia się:
- wyciek z brodawki
- pojawiające się nabrzmiałe żyły
- wgłębienie w piesi
- zaczerwienieni na skórze lub w okolicy brodawki
- wystający guzek na piersi
- zmiana rozmiaru lub kształtu piersi
- owrzodzenie skóry piersi
- zrogowacenie brodawki.