Więcej energii i produktywności? Codziennie wstawała o 5 rano, eksperyment dał ciekawe efekty
Renee Onque to dziennikarka CNBC, która postanowiła podjąć wyzwanie i wstawać codziennie o 5 rano. Po tym eksperymencie zauważyła kilka znaczących zmian. Poznaj wady i zalety porannego wstawania.
Wczesne wstawanie wśród wielu osób budzi negatywne emocje. Okazuje się jednak, że jest dobre dla zdrowia i produktywności. Mówi o tym chociażby przekonanie, że kto rano wstaje, ten odnosi sukcesy. To, jak wstawanie o poranku wpływa na organizm, postanowiła przetestować dziennikarka CNBC. Jak sama przyznała, z natury lubi spać. W weekendy śpi do południa, natomiast w tygodniu wstaje przed godziną 8. Dlatego nastawienie budzika na 5 rano musiało być dla niej nie lada wyzwaniem.
Jak poranne wstawanie zmieniło życie Renee? Wady i zalety
Czas trwania eksperymentu amerykańskiej dziennikarki wynosił 7 dni - od 31 stycznia do 8 lutego 2023 roku. Choć zmiana stylu życia na skowronka wydawała się dość trudna, mimo wszystko wśród wad i zalet przeważyło to drugie.
Renee wyszczególniła kilka zalet porannego wstawania:
- Wśród nich znalazła się regeneracja i medytacja w samotności. Dzięki wczesnemu wstawaniu, dziennikarka miała znacznie więcej czasu dla siebie w samotności i spokoju.
- Renee zauważyła, że poranne wstawanie, wbrew pozorom, daje jej więcej energii na cały dzień.
- Wstawanie o 5 umożliwiło też znalezienie dodatkowego czasu na obowiązki domowe, w tym... na zrobienie prania.
- W ciągu tych siedmiu dni, wstanie wcześniej otworzyło dla dziennikarki nowe możliwości - wdrożenie treningu o poranku. Wizyta w siłowni przed pracą dodała jej sporo energii.
- Poranne wstawanie to nie tylko dodatkowy czas na obowiązki. To też odpowiedni moment na przygotowanie i zjedzenie pożywnego śniadania. To najlepszy sposób na dobry początek dnia i dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Jednak wstawanie o 5 to nie tylko same plusy. Znalazło się też sporo wad.
- Jedną, najważniejszą, było wczesne chodzenie spać. By wstać o 5 rano wyspanym, Renee musiała kłaść się spać ok. godziny 21. Taki rytuał niestety wiąże się z rezygnacją z nocnego życia.
- Wczesne kładzenie się do łóżka wiązało się też z mała ilością wolnego czasu po pracy.
- Ostatnim aspektem, który Renee uznała jako wadę, było przyzwyczajenie się organizmu do porannego wstawania i budzenie nawet przed budzikiem. Gdy organizm nieco zmieni rytm, trudno mu powrócić do starych nawyków i leniuchowania do południa.
Jak zacząć wcześnie wstawać?
Okazuje się więc, że zalet jest znacznie więcej, niż wad. Chcesz wdrożyć system wstawania o 5 w życie? O tym, że pobudki o 5 są korzystne dla zdrowia, przekonuje dr Anisha Patel-Dunn, psychiatra i dyrektor medyczny LifeStance Health, firmy zajmującej się ambulatoryjnym zdrowiem psychicznym.
Ekspertka dała 3 tipy, które ułatwią nam wdrożenie tego nawyku.
- Po pierwsze: bądź wyrozumiały. Całkowite przestawienie organizmu na "tryb poranny" nie nastąpi z dnia na dzień.
- Ustawiaj budzik codziennie nieco wcześniej, aż dojdziesz do docelowej godziny. Zmiany wprowadzaj stopniowo, gdyż nagła pobudka o 1-2 godziny wcześniej może cię zniechęcić.
- Zadbaj o sen. Jeśli planujesz wcześnie wstać, koniecznie połóż się spać o takiej godzinie, by przespać 7-8 godzin.
Polecany artykuł: