WHO zmienia nazwę groźnej choroby. Była "rasistowska i stygmatyzująca"

2022-11-29 14:18

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, nastąpi zmiana nazwy choroby zakaźnej wywoływanej przez wirus małpiej ospy. Od teraz choroba będzie funkcjonować pod nazwą "mpox", natomiast termin "małpia ospa" wygaśnie w ciągu roku. Co jest powodem tej zmiany?

Już nie małpia ospa a mpox. Groźna choroba zmienia nazwę. Dlaczego?
Autor: Getty Images Podjęto decyzję o zmianie nazwy tej choroby zakaźnej.

Małpią ospę wykryto po raz pierwszy u ludzi w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Przez wiele lat zachorowania dotyczyły głównie krajów Afryki Zachodniej i Środkowej. Dopiero w tym roku, od maja, odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń poza krajami endemicznymi.

Małpia ospa zaczęła rozprzestrzeniać się na całym świecie. Krytyczny moment miał miejsce 24 lipca, kiedy to odnotowano najwyższy wzrost zachorowań. WHO sklasyfikowała mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, podobnie jak COVID-19.

Łącznie zgłoszono 81 107 przypadków zachorowań i 55 zgonów z powodu zakażenia wirusem małpiej ospy w 110 krajach. 97 procent zarażonych stanowili mężczyźni.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Małpia ospa niepoprawna politycznie? Wprowadzono nową nazwę

Nagły wzrost zakażeń wirusem małpiej ospy dotknął również aspekt poprawności politycznej. Okazuje się, że WHO dostawało sygnały o problematyce nazwy choroby, jaką jest małpia ospa.

Jak powszechnie wiadomo, choroba ta swoją nazwę otrzymała od pochodzenia wirusa - pierwotnie zidentyfikowano go u małp w 1958 roku podczas badań w Danii. Choroba ta może występować również u innych zwierząt, najczęściej u gryzoni. Nazwa jednak pozostała. Jednak teraz wiele środowisk uznało ją za rasistowską i pejoratywną.

„Wraz z wybuchem epidemii małpiej ospy na początku tego roku, zaobserwowano rasistowskie i stygmatyzujące komentarze, zarówno w Internecie, jak i w innych miejscach i społecznościach. Sytuacja została zgłoszona do WHO” - podaje organizacja.

Liczne sygnały skierowane stronę WHO skłoniły do zastanowienia się nad tym tematem i wprowadzeniem ewentualnych zmian. W sierpniu organizacja ogłosiła, że szuka nowej nazwy dla tego wirusa, posiłkując się sugestiami ekspertów, krajów oraz opinii publicznej.

Zgodnie z najlepszymi praktykami WHO w zakresie nazewnictwa chorób przyjętymi w 2015 r., nazwy powinny mieć na celu zminimalizowanie niepotrzebnego negatywnego wpływu.

"Małpią ospę" zmieniono więc na "mpox".

„WHO przyjmie termin mpox w swoich komunikatach i zachęca innych do przestrzegania tych zaleceń, aby zminimalizować wszelkie bieżące negatywne skutki obecnej nazwy” - poinformowała organizacja.

„Po serii konsultacji ze światowymi ekspertami WHO zacznie używać nowego preferowanego terminu„ mpox ”jako synonimu małpiej ospy. Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, podczas gdy„ małpia ospa” zostanie wycofana” - napisano w komunikacie.