WHO "wzywa do przejrzystości". Chiny ograniczyły dostęp do danych ws. COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała Chiny o udostępnienie danych dotyczących genezy pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Nakaz ten wydano po informacjach, że na początku 2020 roku na słynnym chińskim targu w Wuhan były obecne zakażone koronawirusem jenoty azjatyckie. Według dyrektora generalnego WHO te dane powinny ujrzeć światło dzienne już trzy lata temu.
Zagadkę wybuchu zachorowań na COVID-19 próbują niestrudzenie rozwikłać doradcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ostatnio zostały ujawnione dane, z których wynika, że jenioty azjatyckie (Nyctereutes procyonoides) mogą odgrywać pewną rolę w pandemii koronawirusa. Na początku 2020 roku były obecne na targowisku w Wuhan, czyli w miejscu, gdzie narodziło się globalne zagrożenie i mogły też zostać zarażone koronawirusem. Na ten trop "zwierzęcej hipotezy" wpadła niedawno Florence Débarre, która pracuje we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS).
WHO wzywa Chiny o udostępnienie danych
17 marca dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się z apelem do Chin. - Nadal wzywamy do przejrzystości w udostępnieniu danych, a także do przeprowadzenia niezbędnych dochodzeń i podzielenia się wynikami – powiedział.
Naukowca Grupa Doradcza WHO ds. Pochodzenia Nowych Patogenów (SAGO) przekazała, że "zarówno nowe sekwencje koronawirusa, jak i dodatkowe dane genetyczne oparte na próbkach pobranych z targu żywych zwierząt w Wuhan w Chinach w 2020 roku umieszczono w bazie danych GISAID przez chińskich naukowców na początku tego roku, by umożliwić ich przeglądanie przez badaczy z innych krajów".
Całą wypowiedź doradców WHO zacytowała agencja Reuters, a następnie poinformowała, że wkrótce ten dostęp został ograniczony "najwyraźniej w celu umożliwienia dalszych aktualizacji danych" przez Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Jak wyjaśnił Ghebreyesus, "te dane nie dają ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak rozpoczęła się pandemia, ale każdy fragment danych jest istotny w przybliżaniu nas do tej odpowiedzi". Według niego "te dane mogły i powinny były być udostępnione trzy lata temu".
Polecany artykuł: