WHO dokładnie sprawdzi, skąd wziął się SARS-CoV-2: "Ostatnia szansa"

2021-10-18 11:27
covid
Autor: Getty Images

Pochodzenie wirusa SARS-CoV-2 nadal nie zostało jednoznacznie ustalone. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała do tego nową grupę zadaniową, co może być ostatnią szansą na odkrycie pochodzenia wirusa, który opanował cały świat. 26 ekspertów dołączyło do Naukowej Grupy Doradczej ds. Pochodzenia Nowatorskich Patogenów (Sago).

Skąd wziął się wirus, który ponad półtora roku temu pojawił się chińskim mieście Wuhan?

Zespół, który powołano do ustalenia pochodzenia koronawirusa rozważy, czy wirus "przeskoczył" ze zwierząt na ludzi na rynkach Wuhan, czy też wydostał się z laboratorium w wyniku wypadku. W lutym zespół WHO, którego zadaniem było zbadanie pochodzenia koronawirusa, poleciał do Chin, gdzie stwierdzono, że wirus prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy, ale potrzebne są dalsze badania.

Na czym polega fizjoterapia pacjentów, którzy przeszli COVID-19?

Jak twierdzi dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus - dochodzenie było utrudnione przez brak danych i przejrzystości z Chin. Eksperci z grupy Sago, oprócz koronawirusa, mają też przyjrzeć się pochodzeniu innych patogenów wysokiego ryzyka.

„Zrozumienie, skąd pochodzą nowe patogeny, jest niezbędne do zapobiegania przyszłym epidemiom” – powiedział dr Tedros we wspólnym artykule redakcyjnym w czasopiśmie Science, dr Tedros i inni urzędnicy WHO powiedzieli, że „nie można wykluczyć wypadku w laboratorium”.

Michael Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO podkreślił, że może to być „ostatnią szansą na zrozumienie pochodzenia tego wirusa”

Minęło dziewięć miesięcy od czasu, gdy ostatnia grupa zwołana przez WHO wróciła z Wuhan, podejrzewano wówczas, że prawdopodobnym źródłem pandemii były zwierzęta.

Jednak wciąż pojawiają się pytania dotyczące potencjalnego wypadku w laboratorium w Wuhan, które bada koronawirusy i przechowuje tysiące próbek nietoperzy. Chiny usilnie temu zaprzeczają.

WHO twierdzi, że Chiny nadal nie udostępniły kluczowych danych z pierwszych dni pandemii oraz jak dotąd, odmawiają wjazdu międzynarodowym naukowcom do kraju.

W zespole Sago pokładane są ogromne nadzieje. Być może ekspertom z 26 różnych krajów w końcu uda się ustalić jednoznaczną przyczynę pandemii oraz uzyskać niezbędne odpowiedzi, aby świat mógł lepiej przygotować się na przyszłe epidemie. 

Źródło: BBC

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.