Ważna ulga wygasa z końcem grudnia. Kto straci?

2023-12-01 12:37

W związku z ustawą covidową z 2021 roku pasażerowie Polskich Kolei Państwowych zyskali dodatkowy przywilej. Oferta była skierowana do honorowych dawców krwi. W celu otrzymania zniżki wystarczyło kilka razy oddać krew, by cieszyć się tańszą podróżą. Teraz przywilej wygasa. Kiedy dokładnie?

Ważna ulga wygasa z końcem grudnia. Kto straci?
Autor: Fot. Getty Images

Zmiany były już zapowiadane już na początku lipca, kiedy to Ministerstwo Zdrowia odwołało stan epidemiologiczny. W ślad za zniesieniem stanu zagrożenia przestały obowiązywać niektóre zasady, a przywileje zachowano do końca bieżącego roku.

Kurczą się zapasy krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa. Jest apel do dawców o oddawanie krwi, do ozdrowieńców- osocza.

PKP - zniżka dla krwiodawców dobiega końca

Na oficjalnej stronie PKP zamieszczono komunikat, z którego wynika, że w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego dotychczasowa oferta ulgi dla krwiodawców będzie dostępna maksymalnie do 30 grudnia. 

Przypomnijmy, że w trakcie pandemii osoby, które trzykrotnie oddały krew i otrzymały specjalne zaświadczenie od danego Centrum Krwiodawstwa, mogły liczyć na 33 procent zniżki. Wprowadzenie ulgi miało zachęcić pasażerów do oddawania krwi w trakcie pandemii, ponieważ w tym czasie sytuacja była wyjątkowo krytyczna.

Warto jednak podkreślić, że promocja wciąż trwa, dlatego jeżeli ktoś oddał krew trzy razy w ostatnim czasie, albo planuje to zrobić w niedalekiej przyszłości, to powinien poprosić punkt o wystawienie zaświadczenia.

Tego typu dokument oraz dokument ze zdjęciem (dowód, paszport), uprawnia nas do otrzymania 33 proc. zniżki na podróż pociągiem pierwszej i drugiej klasy w przypadku TLK i IC oraz podróż w drugiej klasie dla pociągów EIC i EIP.

Twoja krew ratuje życie. Możesz pomóc

Mogłoby się wydawać, że krwiodawców jest całkiem sporo, a ilość przekazanej krwi starcza na długo. Nic bardziej mylnego. Narodowe Centrum Krwi 30 listopada opublikowało komunikat, że stany magazynowe krwi oraz jej składników wciąż maleją, stąd gorąca prośba o zaangażowanie się akcję.

Stany magazynowe danej grupy krwi pełnej w poszczególnych centrach krwiodawstwa Aktualizacja stanu: 01.12.2023 09:00
Autor: Fot. Screen, krew.info

Natomiast na portalu krew.info cały czas udostępniane są aktualne dane dotyczące stanów magazynowych poszczególnych grup krwi. Okazuje się, że na dziś, 1 grudnia, godz. 9:00 najgorsza sytuacja jest w Kaliszu, Krakowie, Raciborzu i Szczecinie. 

Nieco lepiej, lecz wciąż krytycznie jest w Wałbrzychu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku i Bydgoszczy. 

Na terenie całej Polski pilnie potrzebna jest krew grupy 0 Rh- oraz A Rh-. Specjaliści zaznaczają jednak, że stany szybko się zmieniają, dlatego codziennie potrzebna jest krew, także ta, której w danym momencie może wydawać się wystarczająco.