Wanda Półtawska nie żyje. Lekarka i przyjaciółka Jana Pawła II miała prawie 102 lata
Płyną smutne wieści z Krakowa. Nie żyje lekarka Wanda Półtawska. Doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii oraz wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II odeszła w wieku niemal 102 lat.
Wanda Półtawska nie żyje
25 października rano Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie poinformował o śmierci Wandy Półtawskiej, lekarki i wieloletniej przyjaciółki Jana Pawła II. Odeszła minionej nocy. Za kilka dni specjalistka w dziedzinie psychiatrii skończyłaby 102 lata.
Smutną wiadomość potwierdził także Katolicki Uniwersytet Lubelski. "Zmarła prof. Wanda Półtawska, Doctor Honoris Causa KUL, lekarka, urodzona w Lublinie, w czasie II wojny światowej aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim, a następnie przewieziona do obozów koncentracyjnych w Niemczech" – czytamy we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych.
Wanda Półtawska. Odeszła w wieku prawie 102 lat
Wanda Półtawska (z domu Wojtasik) przez ponad pół wieku przyjaźniła się z papieżem Janem Pawłem II. Mówił o niej: "Mój ekspert osobisty od »Humanae vita«".
Lekarka urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Podczas II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów i przystąpiła do walki konspiracyjnej. W 1941 roku jako młoda dziewczyna została aresztowana przez Gestapo i zesłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Była jedną z uwięzionych Polek, na której przeprowadzono pseudomedyczne eksperymenty. Przed zakończeniem wojny została przewieziona jeszcze do obozu w Neustadt-Glewe. Tam przebywała do 7 maja 1945 roku.
Wanda Półtawska studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tej uczelni uzyskała specjalizację oraz doktorat z psychiatrii. Była wykładowcą akademickim, a w 1967 roku zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Była jego kierowniczką przez 33 lata i zajmowała się m.in. przeprowadzaniem kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych oraz szkoleń dla młodych małżeństw i duszpasterzy.
Wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II
Najprawdopodobniej poznała księdza Karola Wojtyłę w latach 50. podczas spowiedzi, a gdy w 1978 roku został wybrany na papieża, współpracował z Wandą. Jej rola w Kościele krakowskim i Watykanie była coraz bardziej znacząca. Po zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1981) jako jedna z nielicznych osób mogła go odwiedzić.
Papież nazywał Wandę swoją siostrą. – O to właśnie dbał Papież: o zbawienie wszystkich ludzi, on próbował uratować od piekła każdego. Kochał wszystkich ludzi, zapytany, czy nie męczy go tłum, odpowiedział: "Nie ma tłumu, są rzesze osób" – mówiła Półtawska o Janie Pawle II.
Lekarka działała na rzecz upamiętnienia ofiar obozu Ravensbruck oraz brała udział w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
W 2016 roku Wanda Półtawska została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenie wręczono jej na Zamku Królewskim w Warszawie. Uhonorowano ją "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".
Wanda Półtawska wygłaszała jednoznaczne, konserwatywne poglądy. Była działaczką życia pro-life i niestrudzoną obrończynią życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówiła, że "każde dziecko jest bowiem dziełem Boga, a nie człowieka".