W tych krajach żyją najszczęśliwsi ludzie. Polska pnie się w górę rankingu

2023-03-23 15:12

Od 10 lat Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje raport, który mierzy poczucie szczęścia wśród obywateli ze 109 krajów na świecie. W tegorocznej edycji nie nastąpiły duże zmiany w czołówce rankingu - wciąż wiedzie w nim prym Skandynawia. Warto jednak zwrócić uwagę na pozycję Polski, która podskoczyła o kilka oczek w górę.

Uśmiechnięta kobieta na kolorowym tle
Autor: Getty Images

Z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia organizacja Sustainable Development Solutions Network (SDSN), która działa pod auspicjami ONZ, prowadzi badania nad szczęściem mieszkańców 109 państw świata. Od dekady zaangażowana jest w tę inicjatywę i w ten sposób dąży do popularyzacji podejścia, mówiącego, że poziom szczęścia i satysfakcji z życia obywateli danego kraju można zwiększyć za pomocą konkretnych, publicznych przedsięwzięć.

Grupa analityków SDSN wnikliwie opracowuje i mierzy wyniki sondażu "Gallup World Poll", biorąc pod uwagę sześć czynników:

 1. PKB na jednego mieszkańca,
 2. Wsparcie bliskich w trudnych chwilach,
 3. Długość życia w zdrowiu,
 4. Swoboda w dokonywaniu życiowych wyborów,
 5. Wspieranie społecznej aktywności obywateli,
 6. Postrzeganie korupcji w swoim państwie.
Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Światowy ranking szczęścia. Na którym miejscu znajduje się Polska?

Dzień Szczęścia wypada 20 marca - tego samego dnia tegoroczny raport ujrzał światło dzienne. Jak się okazuje, w czołówce rankingu "World Happiness Report" nie doszło do wielkich zmian w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem. Większość pozycji w pierwszej dziesiątce zajmują kraje europejskie. Tytuł lidera – niezmienne od sześciu lat – otrzymała Finlandia, a tuż za nią na podium znalazły się Dania i Islandia.

Za to Polska plasuje się o wiele lepiej w tegorocznym zestawieniu niż w 2022 roku. Wspięła się na kolejne szczyty – z 48. miejsca przeskoczyła na 39. miejsce. Jest znacznie wyżej w rankingu niż Łotwa, Serbia, Cypr, Chorwacja, Węgry, Portugalia, Grecja i Bułgaria oraz Japonia, Tajlandia czy Korea Południowa. Jak wskazuje najnowszy raport, nasz kraj wyprzedzają takie kraje europejskie jak: Estonia, Hiszpania, Malta, Słowacja czy Włochy.

Ta lista ma jednak też drugi koniec. Spośród krajów z Europy najniższą pozycję zajęła Ukraina (92. miejsce). Ostatnie pozycje rankingu zajęły Pakistan, Ghana i Turcja. Całe zestawienie zamyka Nigeria, która widnieje na 109 pozycji.

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Finlandia rządzi

Oto lista 20 najszczęśliwszych krajów na świecie według "World Happiness Report 2023":

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. Stany Zjednoczone
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Czechy
 19. Wielka Brytania
 20. Litwa