W Polsce rozpędza się kolejna fala COVID-19. Wskazuje na to analiza ścieków

2022-06-30 13:57

Badania ścieków, które przeprowadzono w Poznaniu, wyraźnie wykazały, że COVID-19 bynajmniej nie ustąpił wraz z nadejściem lata. W nieczystościach wykryto bowiem wysokie stężenie koronawirusa. Jak napisała na swoim profilu na Facebooku prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: "Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, świadczy to o tym, że chorych jest coraz więcej. Jest to równocześnie kolejny jednoznaczny sygnał, że nowa fala się już zaczęła".

W Polsce rozpędza się kolejna fala COVID-19. Wskazuje na to analiza ścieków
Autor: Getty Images

Epidemię można monitorować na różne sposoby. W przypadku SARS-CoV-2 potwierdzeniem diagnozy są testy genetyczne lub antygenowe. Ich liczba została jednak w ostatnim czasie mocno ograniczona - od marca o skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia.

W takiej sytuacji - jak napisała w mediach społecznościowych prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie, z pomocą przychodzi monitorowanie ścieków. "SARS-CoV-2 jest wydalany z organizmu i w ściekach można oznaczyć jego materiał genetyczny" - napisała ekspertka.

Co pokazały poznańskie badania?

Takie badania wykonywane są przez różne firmy - w Poznaniu przez Aquanet Laboratorium Sp. z o.o., we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. "Wynika z nich, że ostatnio pojawiły się wzrosty – to koreluje ze wzrastającym wskaźnikiem R0, który już we wszystkich województwach przekroczył wartość 1, co oznacza rozwój epidemii. Ale ciekawie wyglądają analizy z kwietnia, kiedy to znacząco ograniczono w Polsce testowanie; na załączonej mapce wyraźnie widać, że koronawirus w ściekach był obecny – przeczy to ‘zanikowi’ epidemii w Polsce." - napisała prof. Szuster-Ciesielska.

Co konkretnie pokazały poznańskie badania? Dane z nich (dostępne publicznie) omawia twórca popularnonaukowego i edukacyjnego bloga, znany jako Defoliator. Jak napisał:

"Dane znormalizowane ze ścieków, opublikowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej w Poznaniu kończą się na 26 czerwca 2022 r. i wyraźnie wskazują na dwie zasadnicze rzeczy. Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, świadczy to o tym, że chorych jest coraz więcej. Jest to równocześnie kolejny jednoznaczny sygnał, że nowa fala się już zaczęła. Poziomy stężeń są podobne do tych z końca grudnia 2021, a to świadczy o tym, że skala zakażeń jest aktualnie porównywalna z tym co notowaliśmy właśnie wtedy, a przypominam mowa tu o skali powyżej 10000 przypadków dziennie. To też pokazuje jak głęboko ukryto, poprzez zaprzestanie skutecznej diagnostyki, faktyczną skalę pandemii u nas w kraju."

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: rośnie liczba zakażeń

To, że liczba zakażeń koronawirusem stopniowo wzrasta, widać również ze statystyk, publikowanych przez resort zdrowia. Dane za okres 23-29.06.2022 pokazały 2422 nowe przypadki zachorowań na COVID-19, w tym 274 ponowne zakażenia. Tydzień wcześniej (16-22 czerwca)  było ich 1341, w tym 153 ponowne zakażenia.