Zapachy spod pachy oswajają lęki? Ciekawe wyniki badań nt. potu

2023-03-27 12:34

Fobia społeczna to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jej typowym objawem jest uporczywy, wszechogarniający lęk odczuwany w sytuacjach społecznych. Szwedzcy naukowcy odkryli, że w jego oswojeniu może pomóc… wąchanie potu innych osób.

Kobieta z nadmierną potliwością
Autor: Getty Images W leczeniu częstego zaburzenia może pomóc... wąchanie potu. Obiecujące wyniki badań

Czasami w niektórych sytuacjach społecznych czujemy niepokój i wewnętrzne napięcie, na przykład podczas wystąpień publicznych. Boimy się wówczas oceny ze strony innych, co sprawia, że ten lęk może nas paraliżować i sprawia, że chcemy wycofać się z życia społecznego. Możemy wtedy doświadczać wielu objawów, m.in. drżenia rąk i całego ciała, mdłości, nadmiernego pocenia czy mieć problemy z wysłowieniem się.

Wąchanie potu innych osób a lęk społeczny

Zagadnienie fobii społecznej, zaliczanej do grona zaburzeń lękowych i klasyfikowanej jako zaburzenie nerwicowe związane ze stresem, wzięła na tapet grupa szwedzkich naukowców z Instytutu Karolinska. Dzięki prowadzonym obserwacjom doszła do ciekawych wniosków.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia lękowe

Objawy fobii społecznej są dość powszechne, ponieważ mogą dotyczyć nawet kilku procent społeczeństwa. Według najnowszego badania osoby dotknięte tym lękiem mogą odnieść korzyści zdrowotne wynikające z regularnej praktyki mindfulness. To jednak nie wszystko. Najlepiej, gdyby trening uważności był połączony z ekspozycją na nieprzyjemne zapachy potu wytwarzane przez inne osoby.

Uczeni zatem zasugerowali, że tego typu metoda mogłaby być pomocna dla ludzi doznających lęku lub dyskomfortu w sytuacjach społecznych. Przeprowadzili analizę, która polegała na zbieraniu potu od uczestników zmagających się z fobią społeczną. Łącznie wzięło w niej udział 48 osób. W ciągu dwóch dni zostali poddani terapii opartej na uważności. W międzyczasie mieli do wykonania zadanie, które polegało na wąchaniu próbek wybranych zapachów. Okazało się, że ekspozycja na zapachy ludzkiego ciała sprzyjały terapii uważności i pomogła zmniejszyć lęk o 39 proc. w porównaniu z grupą kontrolną.

Wąchanie potu może wspomóc terapię – tak uważają badacze

Jak stwierdziła główna autorka tej analizy, Elisa Vigna, stan umysłu danej osoby powoduje wytwarzanie cząsteczek tzw. "chemio-sygnałów" w pocie, które mają wpływ na stan emocjonalny (np. radość lub niepokój), zapewniając optymalny efekt terapeutyczny. Według niej mogą one też wywoływać podobne reakcje u innych ludzi.

- Wyniki naszych wstępnych badań pokazują, że połączenie tych "chemio-sygnałów" z terapią uważności wydaje się dawać lepsze wyniki w leczeniu lęku społecznego, niż można to osiągnąć za pomocą samej medytacji służącej rozwijaniu uważności - dodała badaczka. Zaznaczyła, że ta teza wymaga jednak dalszej weryfikacji. Obecnie leczenie lęku społecznego obejmuje psychoterapię, farmakoterapię lub połączenie obu metod.

Wyniki swojej pracy naukowcy przedstawią w tym tygodniu na Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Paryżu.