W Anglii i USA go zakazują. U nas ten lek jest do kupienia od ręki

2023-01-09 10:47

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe to jedne z najczęściej kupowanych preparatów w Polsce. Składnikiem wielu z nich jest metamizol, który w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii został wycofany, a w innych dostępny jest wyłącznie na receptę. U nas można go kupić niemal wszędzie.

W Anglii i USA go zakazują. U nas ten lek jest do kupienia od ręki
Autor: Getty Images W Anglii i USA go zakazują. U nas ten lek jest do kupienia od ręki

Metamizol trafił do obrotu już w 1922 roku i od tego czasu stanowi doraźną pomoc w nagłych atakach bólu czy gorączki. Mimo tak długiej "kariery" na rynku farmaceutycznym, nadal nie do końca wiadomo, w jaki sposób działa. Istnieją podejrzenia, że metamizol może wpływać nie tylko na ośrodkowy, ale i na obwodowy układ nerwowy, dzięki czemu łagodzi ból i zmniejsza gorączkę. 

Poradnik Zdrowie: leczenie bólu przewlekłego

W Polsce dostępny bez recepty, w innych krajach zakazany

Metamizol w Polsce dostępny jest bez recepty. W krajach, takich jak m.in. USA, Wielka Brytania, Norwegia czy Szwecja został wycofany z obrotu i zakazany. Z kolei w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Grecji, Włoszech i na Węgrzech jest dostępny wyłącznie na receptę, z przeznaczeniem do stosowania pozajelitowego.

Prawdopodobnym powodem takich decyzji jest działanie leku, które w skrajnych przypadkach może wywołać ciężkie powikłanie, jakim jest agranulocytoza (spadek poziomu neutrofili we krwi).

Powszechnie wiadomo, że w nadmiarze wszystko może nam zaszkodzić. Metamizol stosowany sporadycznie, w małych dawkach nie powinien stanowić zagrożenia. Jednak w naszym kraju utarło się, że zamiast szukać przyczyny danej dolegliwości, łatwiej jest połknąć kolejną pigułkę, by ból minął. Warto zatem przypomnieć, że wszystkie preparaty, także te dostępne w aptekach bez recepty należy stosować z rozwagą.  

Groźne interakcje i powikłania

Składnik ten występuje w wielu lekach bez recepty. W Polsce stosowane są one głównie do walki z bólem pooperacyjnym, bólem stawów, migreną i gorączką. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, należy przeczytać treść ulotki dołączonej do opakowania i przestrzegać zalecanego dobowego stosowania z uwzględnieniem wieku i wagi pacjenta.

Tego typu substancje zawarte w lekach największe zagrożenie stanowią dla seniorów, którzy często sięgają po leki przeciwbólowe. Niestety, ta grupa pacjentów zazwyczaj na stałe przyjmuje także inne leki, mające za zadanie łagodzić objawy chorób przewlekłych, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne. Metamizol może też wchodzić w interakcje z innymi lekami - np. nasila działanie preparatów przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych oraz zmniejsza skuteczność leków moczopędnych i obniżających ciśnienie krwi.