Usunięto najdłuższy ząb świata, dentyści byli w szoku. Ile mierzył rekordowy kieł?

2022-10-07 8:58

Pewien 60-latek, zgłosił się do dentysty z bólem zęba. To, co ujawniła ekstrakcja kła, wprawiło lekarzy w osłupienie. Ząb seniora był tak długi, że stomatolodzy postanowili złożyć wniosek o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa.

ząb
Autor: Twitter

60-letni Nazir Ahmad Gojri trafił do kliniki z bólem zęba. Pacjentowi wykonano zdjęcie RTG, którego wynik jasno wskazywał, że konieczne będzie usunięcie kła.

Najdłuższy ząb na świecie

Zabieg usunięcia zęba przeprowadził chirurg stomatolog, który przekazał lokalnym mediom, że procedura trwała niespełna półtorej godziny. Długość kła seniora była na tyle imponująca, że lekarze zgłosili przypadek pacjenta do Księgi Rekordów Guinnessa. 

Rekordowa długość zęba. To nie pierwszy taki przypadek

Do podobnej sytuacji doszło w Niemczech w 2018 roku. Wówczas "rekordowy ząb" należał do pacjenta z Offenbach i mierzył 37,2 mm.

"Lekarze przekazali, że złożyli wniosek do Guinness World Records, więc kieł zostanie ogłoszony najdłuższym ludzkim zębem na świecie. Wszystkie niezbędne dowody zostały złożone podczas składania wniosku online" – poinformował indyjski dziennik "Rising Kashmir".

Specjaliście nie są w stanie wyjaśnić, jak to możliwe, że mężczyźnie wyrósł tak długi ząb. Są jednak pewni, że decyzja o ekstrakcji kła była słuszna i konieczna z powodów zdrowotnych.

Zdrowo Odpytani: Nawet 2,5 tys. zł za wizytę u dentysty! Ekspert zdradza, dlaczego jest tak drogo