Trzy razy więcej przypadków ospy wietrznej w Polsce, niż rok temu. Podano powód

2022-05-21 9:53

Gwałtownie wzrosła liczba zakażeń wirusem ospy - Varicella-Zoster-Virus. Jak pokazują zestawienia zaprezentowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, od początku stycznia do połowy maja tego roku odnotowano w Polsce aż trzykrotnie więcej przypadków, niż rok temu w analogicznym okresie.

Chłopiec chory na ospę wietrzną
Autor: Getty Images

Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, a najłatwiej się nią zarazić drogą kropelkową i poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Nie jest tylko - wbrew powszechnemu mniemaniu - chorobą wieku dziecięcego. Chorują na nią również dorośli, którzy nie przeszli jej w dzieciństwie i nie są na nią zaszczepieni.

Liczba zachorowań wzrosła trzykrotnie

Jak pokazują najnowsze statystyki, liczba przypadków ospy wietrznej w naszym kraju gwałtownie wzrosła. Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku odnotowano w Polsce 69 126 przypadków zachorowań. To ponad trzykrotnie więcej, niż rok temu. Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że w  2021 r. w tym samym czasie odnotowano 20 874 przypadków ospy wietrznej.

Jak wyjaśniają eksperci, mniejsza liczba zachorowań wynikała z obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 - koniecznością noszenia maseczek, zachowywania dystansu i ograniczenia kontaktów. Po ich zniesieniu zachorowania wróciły, zwłaszcza, że osoba zakażona zaraża innych nim jeszcze pojawią się objawy.

Główne objawy ospy wietrznej

Charakterystycznym objawem ospy wietrznej jest swędząca, grudkowo-pęcherzykowa wysypka, która lokuje się na tułowiu, twarzy, błonach śluzowych i kończynach. Większość chorych ma również gorączkę, złe samopoczucie, odczuwa bóle głowy, mięśni i stawów. 

U części zakażonych wirusem ospy może dojść do  powikłań, w tym zakażeń bakteryjnych skóry (które mogą pozostawić po sobie szpecące blizny), a także zapalenia mózgu, czy opon rdzeniowo-mózgowych. Dorośli chorują zazwyczaj dużo ciężej, niż dzieci. 

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki