Trzy leki, które niedługo znikną z Polski. "Wstrzymane w obrocie"
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co dwa tygodnie aktualizuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Teraz trafiły na nią trzy kolejne preparaty. Aktualnie wykaz zawiera 64 medykamenty, które zostały wstrzymane w obrocie. Których leków może za chwilę zabraknąć?
Po raz kolejny zaktualizowano zestawienie leków zagrożonych dostępnością. Obecnie znajduje się na niej 64 preparaty, z czego trzy dołączono w najnowszej aktualizacji. W praktyce oznacza to, że te leki znikną z aptek.
Lada dzień tych leków zabraknie w aptekach
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) co 14 dni aktualizuje wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności i przesyła ją do samorządu lekarskiego oraz aptekarskiego, a także do przedstawicieli producentów leków. Teraz spis zasiliły kolejne preparaty. Dla pacjentów oznacza to, że za chwilę tych leków zabraknie w polskich aptekach.
Największy problem pojawia się w sytuacji, gdy dany preparat nie ma odpowiednika lub dochodzi do sytuacji niewystarczającego pokrycia zapotrzebowania zamiennikami danego leku. Kilka dni temu do wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności dodano:
- Eligard 7,5 mg, leuprorelinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań podskórnych, 7,5 mg, 1 zestaw - przeznaczony do stosowania w leczeniu hormonozależnego, zaawansowanego raka prostaty;
- Agomelatine +pharma, agomelatinum, tabletki powlekane, 25 mg, 90 tabletki – wskazany dla osób dorosłych w leczeniu dużych epizodów depresyjnych;
- Rantudil forte, acemetacinum, kapsułki twarde, 60 mg, 21 kaps – lek przeciwbólowy i przeciwzapalny wykorzystywany m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i bólu pooperacyjnego.
Na producentów leku nałożono obowiązek powiadamiania prezesa URPL o tymczasowym lub stałym wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym. Za jego naruszenie przewidziane są sankcje finansowe.
10 leków jest ponownie dostępnych
Poza danymi o aktualnych problemach z dostępnością leków, GIF informuje także o planowanych, długotrwałych wstrzymaniach w obrocie konkretnych produktów leczniczych. Dzięki temu lekarze i farmaceuci mogą przygotować się na ewentualne braki danych preparatów. Z nowej aktualizacji wynika również, że do aptek wróci 10 produktów leczniczych, w tym jeden zmniejszający wysokie stężenie cholesterolu.
Źródła:
- Rynek Zdrowia
- KtoMaLek