"Tryb goblina". Taki styl życia króluje wśród Brytyjczyków. Prosta droga do otyłości

2022-12-09 13:03

Na świecie duże zainteresowanie wzbudza coroczny plebiscyt "Word of the Year", który organizowany jest przez wydawcę słownika "Oxford English Dictionary". Ogłoszono oficjalne wyniki tegorocznego konkursu. Okazuje się, że wygrało słowo "goblin mode" tzw. tryb goblina. Definiuje stan, w który może popadać wielu Brytyjczyków. O czym mowa?

Młody mężczyzna leżący na kanapie
Autor: Getty Images "Tryb goblina". Taki styl życia króluje wśród Brytyjczyków. Prosta droga do otyłości

Co roku w plebiscycie "Word of the Year" wybiera się słowo, które cieszyło się największą popularnością w ciągu ostatnich 12. miesięcy. Jego organizatorem jest wydawca brytyjskiego słownika "Oxford English Dictionary". Wytypowano już zwycięzcę tegorocznego konkursu. W tej edycji na najlepsze słowo roku nie głosowali redaktorzy, lecz osoby "z zewnątrz".

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

"Tryb goblina" to słowo królowało w Anglii w 2022 roku

Prezes OxfordLanguages, Casper Grathwohl, wyjaśnił w oficjalnym komunikacie prasowym, że chcieli, by społeczeństwo zostało zaangażowanie w tę kampanię. Nie spodziewali się, że będzie aż tak duży odzew. "Siła reakcji podkreśla, jak ważne jest nasze słownictwo dla zrozumienia tego, kim jesteśmy i przetworzenia tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie" – napisano w dokumencie.

W sumie prawie jednogłośnie, bo 93 proc. głosujących, zdecydowało, że "goblin mode", czyli tryb goblina jest słowem, które wzbudziło wiele emocji w 2022 roku. Jaką treść w sobie kryje? To nie jest wcale nowo słowo, krąży już ono na Twitterze od 2009 roku, a do łask wróciło na początku 2022 roku.

Znaczenie słowa "tryb goblina"

Zespół redaktorów brytyjskiego słownika "Oxford English Dictionary" wytłumaczył znaczenie tego słowa. Określa ono "zachowanie, które polega na odrzucaniu norm społecznych czy oczekiwań innych po to, by bez skrupułów pobłażać sobie i pozwalać na lenistwo, niechlujność czy chciwość".

Osoba, która wpada w "tryb goblina" myśli jedynie o swoich pragnieniach i często leniuchuje, by uniknąć codziennych obowiązków i rutyny. To zachowanie wśród Brytyjczyków nasiliła pandemia COVID-19, lockdowny oraz liczne obostrzenia pandemiczne. Mimo zniesienia restrykcji wiele osób wciąż funkcjonuje w "trybie goblina", co oznacza, że nie chcą po prostu wrócić do dawnych norm zawodowych, społecznych i towarzyskich. Nie mają ochoty, aby spotkać się ze znajomymi, wolą ten czas spędzić na kanapie przed telewizorem.

W ubiegłym roku w plebiscycie wygrało słowo "vax", czyli skrót od "vaccine" (szczepionki)