Trwa walka o życie dziecka z okna życia w Kielcach. Co mówią lekarze i sąd?

2025-07-24 11:37

W Kielcach trwa walka o życie noworodka pozostawionego w oknie życia. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do szpitala. Co dzieje się z dzieckiem z okna życia i czy matka może je odzyskać? Sprawdzamy procedury adopcyjne i prawne, jakie uruchamia takie zdarzenie.

Trwa walka o życie dziecka z okna życia w Kielcach. Co mówią lekarze i sąd?
Autor: Getty Image Trwa walka o życie dziecka z okna życia w Kielcach. Co mówią lekarze i sąd?

Noworodek pozostawiony w poniedziałek rano w kieleckim „oknie życia”, prowadzonym przez Caritas Diecezji Kieleckiej i Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek, nadal przebywa w ciężkim stanie. Dziecko trafiło do Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii i zostało umieszczone na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. To wcześniak, więc pobyt w szpitalu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Co się dzieje z dzieckiem z okna życia? Procedury sądowe i adopcyjne

Zgodnie z procedurą, dopiero po ustabilizowaniu stanu zdrowia dziecka możliwe jest rozpoczęcie postępowania sądowego. – Szpital może złożyć odpowiedni wniosek do Sądu Rodzinnego dopiero, jak uzyska pewność co do zdrowia tego dziecka – informuje sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach. – Sąd podejmie decyzje co ustalenia wieku, imienia tego dziecka, miejsca pobytu, opieki, ewentualnie rodziny zastępczej albo ewentualnej adopcji – mówi.

Czy matka może odzyskać dziecko z okna życia?

Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest decyzją nieodwracalną. Matka ma sześć tygodni na zmianę zdania i możliwość odzyskania dziecka. Ostateczną decyzję podejmuje sąd, który uwzględnia także okoliczności porzucenia.

Eksperci podkreślają, że motywacje kobiet w takich sytuacjach bywają różne. – Bardzo często są to depresje poporodowe, które dotykają około 14 procent kobiet. Często kobieta wtedy nie myśli racjonalnie, jest w szoku – wyjaśnia dr Sylwester Bębas, psychoterapeuta.

Co grozi matce za porzucenie dziecka?

Idea „okien życia” polega na zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka oraz ochronie anonimowości matki. Kobieta nie ponosi odpowiedzialności karnej za pozostawienie dziecka, o ile zrobiła to dobrowolnie. Mimo to policja zawsze wszczyna postępowanie sprawdzające.

– Policja będzie prowadzić postępowanie karne, żeby ustalić, czy takie dziecko nie znalazło się w tym oknie życia wbrew woli matki, na skutek porwania, lub innego przymusu – mówi radca prawny Wojciech Stachowicz-Szczepanik.

Jak działa okno życia?

Okna życia w Polsce nie są objęte monitoringiem. Można je otworzyć z zewnątrz. W momencie pozostawienia dziecka uruchamiany jest alarm, który natychmiast słyszą dyżurujące osoby – w tym przypadku siostry Nazaretanki.

– W „oknie życia" chodzi o to, żeby ta matka została anonimowa, a dziecko trafiło w dobre ręce, do dobrej rodziny zastępczej – przekonuje ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Ile jest okien życia w Polsce?

Dziecko pozostawione w Kielcach to już czwarte w historii działania tamtejszego okna życia. W regionie świętokrzyskim funkcjonuje jeszcze jedno takie miejsce – w Sandomierzu. W całej Polsce działa obecnie blisko 70 „okien życia”, które dają szansę na bezpieczne oddanie noworodka w sytuacjach kryzysowych.

Problemy zdrowotne u wcześniaków – dlaczego wymagają szczególnej opieki?

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży, są szczególnie narażone na liczne problemy zdrowotne. Ich narządy nie są w pełni rozwinięte, co zwiększa ryzyko niewydolności oddechowej, zaburzeń krążenia, infekcji, a także trudności z termoregulacją i przyjmowaniem pokarmu. W wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja na oddziałach intensywnej terapii noworodków, gdzie wcześniaki wymagają stałego monitorowania i specjalistycznej opieki. Stan zdrowia dziecka musi się ustabilizować, zanim będzie można rozpocząć jakiekolwiek procedury prawne, w tym adopcyjne.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg
Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki