"Tramwaj zwany Pożądaniem" - kampania edukująca młodzież w obszarze HIV znów rusza w Polskę

2018-05-07 17:13

Rozpoczęta właśnie 7. edycja ogólnopolskiej kampanii "Tramwaj zwany Pożądaniem" organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland obejmie w tym roku 13 największych polskich miast, co daje łącznie aż 17 pojedynczych akcji!

Tramwaj zwany Pożądaniem - kampania edukująca młodzież w obszarze HIV znów rusza w Polskę
Autor: Materiały prasowe

"Tramwaj zwany pożądaniem" - kampania edukująca młodzież w obszarze HIV odniosła wielki sukces w poprzednich latach, a organizatorzy tegorocznej edycji zapowiadają, że będzie miała jeszcze większy rozmach niż wcześniej. Akcja sfinansowana została ze środków przyznanych IFMSA-Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.

Kampania rozpoczęła się w tym roku niestandardowo: w Lublinie na terenie, na którym odbywają się Medykalia stanął specjalny namiot IFMSA-Poland. W pozostałych 12 miastach, które biorą udział w projekcie, czyli w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze pojadą specjalnie wynajęte do tego celu tramwaje oraz autobusy zwane pożądaniem.

W wybrane wieczory maja i czerwca oraz na przełomie listopada i grudnia przez kilka godzin jeździć będą na trasach wokół najbardziej popularnych klubów nocnych i miejsc, gdzie odbywają się studenckie wydarzenia, jak np. Juwenalia.

Jazdę tymi niecodziennymi środkami transportu umilać będą najlepsi DJe oraz członkowie IFMSA-Poland w roli edukatorów. W tramwajach i autobusach zwanych pożądaniem przeszkoleni wcześniej studenci medycyny udzielać będą informacji dotyczących dróg przenoszenia się HIV oraz profilaktyki wirusa, a także poinformują pasażerów o tym, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku zakażenia. Dodatkowo, w każdym takim tramwaju i autobusie usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi oraz prezerwatywami.

Celem kampanii, która już na stałe wpisała się w krajobraz polskich inicjatyw z obszaru walki z AIDS, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. To niezwykle istotne, ponieważ w  Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób seropozytywnych. Wykrywamy też coraz więcej nowych zakażeń.

Tramwaj_2.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Coraz więcej zachorowań wśród młodych osób

- W ubiegłym roku zanotowano 1069 nowych zakażeń HIV wśród osób w wieku 20-39, co daje wzrost o 18 proc. w stosunku do 2016 roku, w którym w tej grupie wiekowej rozpoznano 904 przypadki HIV. Ponadto, szacuje się, że ponad 50 proc. osób zakażonych HIV w Polsce nie wie o swoim statusie. Dlatego zachęcamy osoby podróżujące naszymi tramwajami i autobusami do wykonywania testów w kierunku HIV. Z wirusem można żyć długo i stosunkowo komfortowo, a dzięki nowoczesnym lekom także bezpiecznie w perspektywie długofalowej. Trzeba tylko je przyjmować, a więc trzeba wiedzieć o swoim zakażeniu. Każdy aktywny seksualnie człowiek powinien zrobić test. Każdy. – powiedziała Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.

- Mimo ostrzeżeń i akcji informacyjnych liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie. To poważny problem. Zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego każdy projekt w obszarze profilaktyki skierowany do młodych ludzi jest cenny i wart uwagi. A "Tramwaj zwany Pożądaniem" stanowi już markę samą w sobie. Co roku dzięki projektowi IFMSA-Poland o zagrożeniu HIV dowiadują się tysiące młodych ludzi w Polsce. Cieszę się, że możemy wspierać przejazdy tych niezwykłych tramwajów i autobusów już kolejny rok – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Patronat medyczny nad kampanią objęli: Krajowe Centrum ds. AIDS, Społeczny Komitet ds. AIDS, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Naczelna Izba Lekarska (honorowy patronat), Fundacja Edukacji Społecznej, Instytut Pozytywnej Seksualności, Fundacja Studia Psychologii Zdrowia (HIVokryzja), Stowarzyszenie "Podwale Siedem", Stowarzyszenie "Jeden Świat" , Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Krajowy Konsultant w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii.

Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym kampanii.

To ci się przyda

Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem pojadą w tym roku w Polsce według następującego harmonogramu:

  • Kraków - 11 maja
  • Wrocław - 16 maja
  • Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn, Warszawa - 18 maja
  • Zielona Góra - 21 maja
  • Poznań - 24 maja
  • Szczecin - 25 maja
  • Białystok, Katowice - 26 maja
  • Gdańsk - 1 czerwca

Kalendarz przejazdów na przełomie listopada i grudnia jest jeszcze ustalany.