To w jelitach kryje się sekret długowieczności? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

2023-06-07 12:20

Nie ma uniwersalnej formuły, która zapewniałaby nam długie życie. Badacze nie ustają jednak w poszukiwaniach i wciąż się nie poddają. W najnowszej analizie wpadli na zaskakujący trop. Odkryli, co kryje się w jelitach stulatków.

Kobieta w podeszłym wieku
Autor: Getty Images To w jelitach kryje się sekret długowieczności? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

W różnych zakątkach świata są ludzie, którzy dożywają stu i więcej lat w zdrowiu. Szczególnie pod tym względem wyróżnia się Japonia. Mając to na uwadze, grupa duńskich naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego przebadała 176 japońskich stulatków. Wyszła z założenia, że osoby, które cieszą się długim życiem, przestrzegają zasad zdrowej diety, stosują posty albo dożywają tak pięknego wieku bez żadnych starań. Przyszedł czas, by zweryfikować tę hipotezę.

Sekret długowieczności zapisany w jelitach stulatków

Podczas analizy uczeni wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia. Udało im się zidentyfikować specyficzną kombinację bakterii i wirusów w jelitach tych seniorów. Jak wyjaśnił jeden z autorów badania, dr Joachim Johansen, we wcześniejszych badaniach znaleziono dowody na to, że "bakterie jelitowe u starzejących się japońskich obywateli produkują nowe cząsteczki, które sprawiają, że stają się oni odporni na patogenne, czyli chorobotwórcze, mikroorganizmy".

- Jeśli jelita (stulatków - red.) są lepiej chronione przed zakażeniem, to prawdopodobnie jest to jedna z rzeczy, która przyczynia się do tego, że żyją dłużej niż inni – dodał.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Badacze odkryli w jelitach stulatków dużą biologiczną różnorodność zarówno pod względem bakterii, jak i bakteryjnych wirusów. Czy w tym właśnie tkwi sekret długowieczności? Autor publikacji, prof. Simon Rasmussen, wytłumaczył, że "wysoka różnorodność mikroorganizmów jest zwykle związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym". Jak zaznaczył, "oczekuje się zatem, że osoby mające zdrowy mikrobiom będą lepiej chronione przed chorobami związanymi z procesem starzenia".

Dzięki tym ustaleniom badacze opracowali szczegółową mapę jelitową bakterii i wirusów stulatków oraz ich oddziaływań. Według nich może być ona kluczem do znalezienia sposobu na długie życie. Na podstawie stworzonego algorytmu uczeni są w stanie opisać równowagę między wirusami a bakteriami.

Mikrobiom jelitowy to klucz do długiego życia

Prof. Rasmussen przekazał, że chcą zrozumieć dynamikę flory jelitowej, a dokładnie to, jak różne rodzaje bakterii i wirusów oddziałują między sobą. Ta wiedza może ich przybliżyć do skonstruowania mikrobiomu, który pomoże ludziom prowadzić zdrowe i długie życie.

Według najnowszych ustaleń istnieją wirusy, które wzmacniają atakowane przez nie bakterie za pomocą swoich genów. Co więcej, odpowiadają one między innymi za produkcję cząsteczek przeciwzapalnych.

Jak wskazują badacze, pojawiła się szansa na modyfikację składu bakterii jelitowych. – Bakterie jelitowe stanowią naturalną część ludzkiego ciała i naszego naturalnego środowiska. I niesamowite jest to, że możemy zmienić skład jelitowych bakterii. Nie możemy zmieniać genów i jeszcze długo nie będziemy mogli – stwierdził prof. Rasmussen.

Naukowcy dążą do tego, by dowiedzieć się, dlaczego niektóre wirusy i bakterie jelitowe tworzą szczególnie wyjątkową kombinację. Jak dodał badacz, dzięki tej odpowiedzi "łatwiej będzie nam wprowadzić zmiany, które rzeczywiście wpływają na nasze zdrowie".

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Microbiology".