To przypadłość wielu kobiet. 5 produktów, które chronią przed torbielami jajników

2022-06-03 16:29

Torbiel jajnika to powszechny problem, który dotyka wielu kobiet. Oznacza to dla nich ból, wzdęcia i bardzo nieprzyjemne miesiączki. Jak uchronić się przed tą przypadłością? Eksperci zalecają, by wzbogacić dietę o pięć produktów.

Kobieta wybiera produkty z lodówki
Autor: Getty Images

Torbiel jajników to zmora wielu kobiet

Torbiele, zwane także cystami (łac. cysthis), to patologiczne przestrzenie, które wypełnione są wewnątrz ropną lub serowaciejąco-krwistą treścią. Ze względu na budowę można je podzielić na: torbiele rzekome, prawdziwe i krwotoczne. Mogą wystąpić niemal w każdej części ciała, ale najczęściej spotykane są jednak torbiele jajnika, piersi i nerek.

Niestety torbiele jajników jest to częste schorzenie, które dotyka kobiet niezależnie od wieku. Mogą one dawać trudne do wyłapania objawy, przez co najczęściej mylone z innymi dolegliwościami. Do symptomów mogących wskazywać na torbiel jajnika zalicza się m.in. ból w podbrzuszu, ból podczas stosunku, problemy z wypróżnianiem czy wczesne uczucie sytości po posiłku. Torbiele jajników wykrywa się zwykle w gabinecie ginekologicznym podczas rutynowego badania USG.

Nie każda torbiel jest jednak zagrożeniem dla zdrowia – może być zarówno łagodną zmianą, jak i stanowić złośliwą odmianę guza jajnika. Przed groźnymi skutkami torbieli jajników mogą uchronić tylko regularne badania u ginekologa. Choć warto również przyjrzeć się jakości spożywanych posiłków i zadbać o to, by były zdrowo skomponowane.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Te produkty warto włączyć do diety

Dietetycy zalecają, aby na stałe wprowadzić do jadłospisu pewne produkty, które mogą pomóc przy zapobieganiu powstawaniu torbieli. Jednym z nich jest to popularna roślina ze skalniaków tzw. rojnik, który ma wyjątkowo silne właściwości prozdrowotne. Warto zrobić sobie z niego eliksir na torbiele, czyli liście rojnika (300 g) należy zalać miodem (500 g), a później zostawić je na 2-3 dni aż będą dobrze nasączone. Miksturę można spożywać na czczo, tuż po przebudzeniu. Wpływa ona również na przyspieszenie metabolizmu i oczyszczenie organizmu z toksyn.

W diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw, które są bogatym źródłem witamin i minerałów. Szczególnie polecanym warzywem jest burak, który zmniejsza objawy niektóre objawy związane z objawami torbieli na jajnikach.

Warto też częściej sięgać po rośliny strączkowe, jakimi są fasola i soczewica. Zawierają nie tylko cenne białko roślinne, lecz również dużo sycących złożonych węglowodanów i błonnika. Naukowcy z University of Toronto w Kanadzie dowiedli, że jadłospis obfitujący w ziarenka o niskim indeksie glikemicznym może poprawić kondycję serca, szczególnie u osób, które chorują na cukrzycę typu 2.

Z menu lepiej wykluczyć produkty sojowe i żywność przetworzoną, ponieważ mogą ona działać podobnie do estrogenów. Aby zachować równowagę między estrogenem a progesteronem warto spożywać siemię lniane bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i cynk. Także na ból związane z wystąpieniem cyst może pomóc herbatka z rumianku lub sok z imbiru wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.