To najczęstszy nowotwór diagnozowany u mężczyzn. Poznaj 7 sygnałów ostrzegawczych

2022-05-17 17:08

Każdy mężczyzna jest narażony na raka prostaty. Choć im jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania. Ten nowotwór daje różne objawy, jednak warto zwrócić uwagę na sygnały związane z oddawaniem moczu. Jakich objawów nie należy ignorować?

smutny mężczyzna
Autor: Getty Images

Rak prostaty zabija 6 tys. Polaków rocznie

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Rocznie w Polsce na nowotwór prostaty choruje 18 tys. panów. Prawie jedna trzecia z nich umiera.

Kolor i częstotliwość oddawania moczu to ważny sygnał zdrowia. Zdrowy mocz ma zazwyczaj blado żółty lub słomkowy kolor. Większość ludzi oddaje mocz około sześć do siedmiu razy w ciągu doby, w zależności do ilości spożytych płynów.

Kwestie związane z oddawaniem moczu mogą wskazywać na raka prostaty. Szczególnie jeśli zauważyłeś, że mocz zmienił kolor albo częściej odczuwasz parcie na pęcherz. Tych objawów nie należy ignorować, ponieważ to mogą być oznaki świadczące o tym, że w twojej prostacie rozwija się nowotwór.

Leczenie raka prostaty - metoda HIFU

7 sygnałów ostrzegawczych raka prostaty

Rak prostaty występuje tylko u mężczyzn. Eksperci ostrzegają, że zwracanie uwagi na nawyki związane z oddawaniem moczu, jest kluczowe w rozpoznaniu symptomów ostrzegawczych. Nowotwór prostaty zaburza bowiem funkcje związane z oddawaniem moczu.

Zazwyczaj objawy tego nowotworu pojawiają się, kiedy prostata jest już powiększona. Choć nie każdy z objawów może świadczyć o rozwoju raka prostaty, warto przyjrzeć się nawykom związanym z oddawaniem moczu.

National Health Service wskazuje na sygnały raka prostaty takie jak:

  1. Potrzeba częstszego oddawania moczu, często w nocy.
  2. Silne parcie na pęcherz moczowy, wymuszające szybkie oddanie moczu.
  3. Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu.
  4. Zbyt długi czas oddawania moczu.
  5. Słaby strumień moczu.
  6. Uczucie, że pęcherz nie został całkowicie opróżniony.
  7. Krew w moczu bądź nasieniu.

Leczenie raka prostaty

Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości nowotworu, ogólnego stanu zdrowia oraz tego, czy zdążył się rozprzestrzenić na inne organy. Zazwyczaj leczenie obejmuje chirurgiczne usunięcie prostaty oraz radioterapię, często w połączeniu z terapią hormonalną.

Jeśli dojdzie do rozwoju raka także na inne organy, leczenie koncentruje się na przedłużeniu życia oraz łagodzeniu objawów. Jednak wszystkie opcje leczenia niosą ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej są to zaburzenia erekcji, a także konieczność pilniejszego bądź częstszego oddawania moczu.

Nowe metody leczenia takie jak krioterapia lub wykorzystanie ultradźwięków o wysokiej intensywności (HIFU), mogą zmniejszać powikłania związane z leczeniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki