To może być rewolucja w diagnostyce raka płuc. Pomogą w tym... pszczoły

2024-06-17 14:25

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły miodne są niezwykle pożyteczne. Okazuje się, że oprócz zapylania kwiatów i produkcji miodu mogą jeszcze... wykryć raka płuc u ludzi. Nowe badania sugerują, że mogą wykryć nowotwór dzięki zapachowi naszego oddechu.

To może być rewolucja w diagnostyce raka płuc. Pomogą w tym... pszczoły
Autor: fot. Getty Images To może być rewolucja w diagnostyce raka płuc. Pomogą w tym... pszczoły

Pszczoły miodne pomocne w wykrywaniu raka? Naukowcy zaskakują odkryciem

Nieświeży oddech nie jest czymś, co chcielibyśmy mieć. Okazuje się jednak, że może pomóc ustalić, czy nie mamy przypadkiem raka płuc. A to wszystko dzięki pszczołom miodnym. Naukowcy z Michigan State University w swoim nowym badaniu odkryli, że pszczoły miodne potrafią wykryć chemiczne substancje wywołujące raka płuc w wydychanym powietrzu.

Jak stwierdziła Debajit Saha, adiunkt w Instytucie Ilościowych Nauk i Inżynierii Zdrowia MSU, w oświadczeniu wydanym przez uniwersytet, te owady mają niesamowity węch, podobnie jak w przypadku psów.

Zespołowi udało się opracować syntetyczną mieszankę oddechową, która wykorzystuje różne poziomy sześciu związków. Jedna ze stworzonych wersji stworzyła oddech zdrowego człowieka, a inna skład chemiczny osoby chorej na raka płuc.

Pszczoły były trzymane na specjalnej uprzęży z zaczepioną specjalną elektrodą, która miała mierzyć zmiany w sygnałach mózgowych. Saha powiedziała, że zapachy były przekazywane do antenek pszczół miodnych, a później rejestrowano sygnały neuronowe z ich mózgu. Jak udało się zaobserwować zmianę reakcji neuronalnej. Jak twierdzą, była wyraźna różnica pomiędzy neuronami w przypadku wąchania syntetycznego oddechu z rakiem płuc a zdrowym oddechem. 

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie

Nieinwazyjny test na wczesną diagnozę. Naukowcy są pełni nadziei

Odkrycie to może być prawdziwą rewolucją w diagnostyce raka płuc. Naukowcy już wyobrażają sobie przyszłość, gdzie do wykrycia raka płuc, konieczne będzie po prostu oddychanie do urządzenia wyposażonego w czujnik oparty na mózgu pszczoły miodnej. Pozwoliłoby to na analizę oddechu w czasie rzeczywistym i szybką informację zwrotną o obecności substancji chemicznych związanych z rakiem. Dzięki temu szybciej i łatwiej można by wykrywać chorobę, a co za tym idzie podjąć leczenie.

W szczególności, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pszczoły miodne były w stanie wykryć związki wskazujące na raka nawet w niewielkich ilościach. Jak powiedziała ekspertka, pszczoły potrafią rozróżnić drobne zmiany w stężeniu substancji chemicznych w mieszanie oddechowej w zakresie części na 1 miliard.

Naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, wiedzą, że ich badania są na wczesnym etapie, jednak wciąż mają nadzieję, że na podstawie ich odkrycia, będzie można uzyskać nieinwazyjny test wczesnego wykrywania raka.

Zwłaszcza że rak płuc jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów na całym świecie. Ja donosi Fundacja Badań nas Rakiem, wyłącznie w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych rak płuc zostanie zdiagnozowany u przeszło 235 tysięcy osób. Wczesne wykrycie raka płuc wysokiego ryzyka może zmniejszyć śmiertelność o 20 proc.

Sonda
Czy boisz się pszczół?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki