To dlatego nie możesz zasnąć. Takie działanie wysyła mózgowi mieszane sygnały

2023-11-14 12:54

Bezsenność to inaczej zaburzenia snu, które mogą dotyczyć różnej jego fazy, także zasypiania. Według Narodowego Instytutu Zdrowia w momencie, gdy problem przybiera formę przewlekłą, organizm narażony jest na wiele poważnych chorób, w tym nowotworowych. Dlatego sprawdź, czy nie popełniasz jednego kluczowego błędu.

To dlatego nie możesz zasnąć. Takie działanie wysyła mózgowi mieszane sygnały
Autor: Fot. Getty Images

O ile mamy do czynienia z krótkotrwałą bezsennością, to najczęściej zjawisko spowodowane jest nadmiernym stresem. Istotna jest również dieta, ponieważ sięganie po ciężkostrawne potrawy lub jedzenie w późnych godzinach także wpływa niekorzystnie na zasypianie i jakość snu. Jest jednak jeszcze inna, prosta zasada, o co w niej chodzi?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć? 

Problemy z zasypianiem bywają wyjątkowo uciążliwe i odczuwasz to kolejnego dnia, zwłaszcza kiedy czeka cię sporo wyzwań. Dlatego dość częstą praktyką jest sięganie po suplementy z melatoniną, odprężające kąpiele, czy inne formy wyciszenia i relaksacji.

Choć każda z ich z może być przydatna, to warto na początku wyeliminować błędy, które mogą doprowadzać do bezsenności. Prof. Mark S. Aloia z National Jewish Health w Denver zaznacza, że jest kilka powodów, dla których zasypiamy dłużej niż 30 minut. Specjalista zawraca jednak uwagę na popularny błąd, który widoczny jest niemal na całym świecie.

Chodzi o korzystanie z telefonów czy telewizji tuż przed zaśnięciem. Ekspert dodaje, że sypialnia powinna być wykorzystywana wyłącznie do snu lub seksu. Dając organizmowi niejasne sygnały, borykamy się z problemem zasypiania.

- W dużej mierze problemem u niektórych osób jest to, że kładą się bez zamiaru zaśnięcia. Czytają, oglądają telewizję lub pracują w łóżku. Jest to w porządku, jeśli nie masz problemów z zasypianiem, ale jeśli masz problemy ze snem, takie działanie wysyła twojemu ciału mieszane sygnały, przez to organizm nie wie, co robić i czas zaśnięcia zaczyna się wydłużać - wyjaśnia profesor.

Do kwestii bezsenności odniosła się także Dr Chelsie Rohrscheib, główny ekspert ds. snu i neuronaukowczyni w Wesper. Specjalistka wskazała, że czas zasypiania normalnie powinien trwać od 5 do 15 minut. Natomiast jeśli w ciągu tygodnia co najmniej trzy razy wystąpią sytuacje, kiedy ten okres przekroczy 30 minut, to sygnał, że pacjent cierpi na bezsenność.

Jak walczyć z bezsennością? Unikaj bodźców

Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć problemów ze snem. Narodowy Instytut Zdrowia wskazuje, że jeżeli problem z zasypianiem, nocnym wybudzaniem, czy pogorszeniem jakości snu trwa już trzy miesiące, to należy udać się do lekarza. Taki stan może świadczyć o rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. 

Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia, choroby wieńcowej, cukrzycy oraz niektórych nowotworów. Dlatego planując odpoczynek w pierwszej kolejności, należy ograniczyć ilość bodźców, należą do nich m.in.:

  • światło,
  • dźwięk,
  • obraz,
  • emocje.

Neuronaukowcy wskazują, że przy wykorzystaniu elektroencefalografii (EEG), można dostrzec, jak poszczególne bodźce wpływają na aktywność mózgu. Kiedy oglądamy telewizję, czy skupiamy się na innej czynności, nasz mózg nadal jest reaktywny i pobudzony, przez co występują problemy z wyciszeniem i zaśnięciem. Dlatego zaleca się, aby na 3 godziny przed pójściem spać, ograniczyć nadmiar bodźców, w tym także silnych emocji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki