To białko może być podstawą szczepionki na raka. "Święty Graal biotechnologii"
Od dawna poszukiwana jest szczepionka przeciwnowotworowa, jednak wciąż nie udało się jej znaleźć. Naukowcy teraz jednak odkryli białko, które może bezpośrednio zatrzymywać uszkodzenie DNA. Co więcej, można umieścić je w każdym organizmie, dzięki czemu jest obiecującym kandydatem na taką szczepionkę.
Białko, które może bezpośrednio zatrzymać uszkodzenie DNA to wcale nie fikcja. Naukowcom udało się właśnie takie odkryć. Na tym jednak nie koniec. Wydaje się być ono - teoretycznie - zdolne do umieszczenia w dowolnym organizmie. Właśnie to czynie je obiecującym kandydatem na szczepionkę przeciwnowotworową.
Naukowcy znaleźli nowe białko. To może wszystko zmienić
Białko, o którym mowa to DdrC, zostało ono znalezione w wytrzymalej małej bakterii o wdzięcznej nazwie Deinococcus radiodurans. Wydaje się być ono nadzwyczajnie skuteczne w wykrywaniu uszkodzeń DNA, powstrzymywaniu ich oraz ostrzeganiu komórki, że należy rozpocząć proces naprawy.
To jednak nie są jeszcze najlepsze cechy tego białka. Jak można się dowiedzieć, jest ono w zasadzie autonomiczne. Oznacza to, że wykonuje swoje zadania bez pomocy od innych białek.
Eksperci podkreślają, że przeniesienie genu ddrC do niemal każdego innego organizmu powinno być stosunkowo łatwe. Naukowcy z Western University w Kanadzie odkryli to, dzięki podłączeniu go do bakterii E. coli.
Biochemik Robert Szabla, pierwszy autor nowego artykułu przyznał, że ku zdziwieniu badaczy, bakteria stała się ponad 40 razy bardziej odporna na szkodliwe działanie promieniowania UV.
Eksperci mają wielkie nadzieje. To białko może ratować życie
Warto pamiętać, że uszkodzenia DNA, które nie są kontrolowane, mogą prowadzić do wielu chorób. Przykładem może być fakt, że światło UV uszkadzające DNA w komórkach skóry, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Możliwości zapobiegania, a nawet odwracania tych uszkodzeń może więc ratować życie.
Szabla przyznał, że umiejętność "przekształcania, edytowania i manipulowania DNA w określony sposób to święty Graal biotechnologii".
Porównał również DdrC to systemu skanującego, który sprawdzałby komórki i neutralizował uszkodzenia, kiedy tylko takowe by się pojawiły. To - wedlug niego - mogłoby być podstawą potencjalnej szczepionki przeciwnowotworowej.
Bakteria D. radiodurans. Skanowanie i naprawa uszkodzeń
Sama w sobie bakteria D. radiodurans może przetrwać dawki promieniowania tysiące razy większe, niż to wystarczające do zabicia ludzkiej komórki. Udało się odkryć, że przetrwała ona nawet podróż poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Może nawet przetrwać w warunkach porównywalnych do tych panujących na Marsie.
DdrC skanuje DNA szukając uszkodzeń, gdzie znajdzie, wiąże się z nimi i szuka kolejnego pęknięcia tego samego typu. Tego typu działania zapobiegają pogłębieniu się uszkodzeń, ale również dają sygnał mechanizmom naprawy DNA w komórkach, że uszkodzenie należy "załatać".