Test z krwi na stwardnienie rozsiane? Nowe badania wskazują, że to możliwe

2023-05-31 13:57

Stwardnienie rozsiane to choroba, która, pomimo postępu medycyny, nie jest do końca poznana. Pacjenci wciąż czekają całe miesiące i lata na właściwe rozpoznanie. Być może już niedługo będą mogli uzyskać szybką diagnozę dzięki testom z krwi.

Pacjentka na wózku inwalidzkim
Autor: GettyImages Test z krwi na stwardnienie rozsiane? Nowe badania wskazują, że to możliwe

Stwardnienie rozsiane widać we krwi 

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to choroba nieuleczana. Jednak odpowiednio dobrana terapia może spowolnić jej rozwój i poprawić komfort pacjenta. Choć znane są mechanizmy powodujące rozwój tego schorzenia, nadal nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna o złożonym, wieloczynnikowym podłożu.

Wczesna diagnoza może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości. Jednak pierwsze objawy stwardnienia rozsianego bywają niecharakterystyczne, przez co pacjenci długo czekają na prawidłowe rozpoznanie. Mijają miesiące, a nawet lata, zanim zostanie postawiona diagnoza. Nowe badania stanowią światełko w tunelu wczesnej diagnostyki. Zauważono, że już wiele lat przed pierwszymi symptomami, można stwierdzić nietypowe przeciwciała we krwi pacjentów.

Gadaj Zdrów: O tym, że ma stwardnienie rozsiane, Asia dowiedziała się przypadkiem. “Nie wierzyłam w diagnozę”

We krwi odkryto przeciwciała typowe dla stwardnienia rozsianego

Jak podano na łamach MedRxiv, po raz pierwszy wygenerowano przeciwciała charakterystyczne dla SM. MedRxiv to serwis internetowy rozpowszechniający niepublikowane artykuły dotyczące nauk o zdrowiu, z dziedziny medycyny, badań klinicznych i pokrewnych nauk.

W przeszłości podobne patologiczne przeciwciała rozpoznawano w przypadku innych zaburzeń autoimmunologicznych, jak np. cukrzyca typu 1. Autoprzeciwciała, to przeciwciała kierowane przeciwko własnym tkankom, charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych. Odkrycie takich autoprzeciwciał związanych ze stwardnieniem rozsianym to duży krok na drodze do szybszej diagnostyki.

Naukowcy z University of California pod kierunkiem dr. Collina Zamecnika zweryfikowali próbki krwi pochodzące od 250 chorych na SM. Badanie dotyczyło porównania materiałów biologicznych pobranych przed wystąpieniem objawów, a następnie już po pojawieniu się symptomów stwardnienia rozsianego.

Nietypowe przeciwciała we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym

Skorzystano z materiałów przechowywanych w US Department of Defense Serum Repository. Znajdują się tam pobrane próbki krwi pobieranej na różnych etapach służby od osób służących w amerykańskich siłach zbrojnych. Dzięki temu istniała możliwość zbadania próbek pobranych ok. 5 lat wcześniej, nim wystąpiły objawy. Porównano je z próbkami pochodzącymi od osób zdrowych, będących w analogicznym wieku, tej samej płci i pochodzenia etnicznego.

W badaniu zauważono przeciwciała ukierunkowane przeciwko niektórym białkom. U znakomitej większości osób z takim wynikiem, doszło później do rozwoju SM. Równolegle dokonano badań płynu mózgowo- rdzeniowego pobranego od innych 126 osób z problemami neurologicznymi. U 103 pacjentów z tej grupy stwierdzono później SM. U ośmiorga występowały zauważone wcześniej w badaniach krwi nietypowe przeciwciała – i cala ta ósemka chorowała na stwardnienie rozsiane.

Blisko 3 miliony chorych na SM na świecie

Chociaż nietypowe przeciwciała pojawiają się u zaledwie ok. 10 proc.pacjentów z SM, w obliczu trudności diagnostycznych jest to duże wsparcie, mogące ułatwić i przyspieszyć rozpoznanie. Na stwardnienie rozsiane choruje ok. 46 tys. Polaków i aż 2,8 mln osób na całym świecie. Większość chorych to kobiety. Wśród sławnych osób borykających się z tą chorobą, są m.in. Selma Blair, Jack Osbourne, syn Ozzy’ego, czy Jamie Lynn Sigler znana z "Rodziny Soprano", a z polskiego podwórka Antek Królikowski i aktorka Katarzyna Pawlak.