Ten rak zabił Jerry'ego Springera. Najczęściej objawia się w ten sposób

2023-04-30 11:46

Kilka dni temu świat obiegła smutna informacja o śmierci legendarnego dziennikarza Jerry'ego Springera. 79-latek zmagał się z niezwykle trudnym przeciwnikiem – rakiem trzustki. To agresywny nowotwór, na którego zachorowalność rośnie i wkrótce może stać się jedną z głównych przyczyn zgonów wśród nowotworów.

Ten rak zabił Jerry'ego Springera. Najczęściej objawia się w ten sposób
Autor: YouTube Hollywood Stars Ten rak zabił Jerry'ego Springera. Najczęściej objawia się w ten sposób

Jerry Springer był znany przede wszystkim z kultowego talk-show "The Jerry Springer Show". Twórca legendarnego programu odszedł w swoim domu w Chicago 27 kwietnia. Miał 79 lat. Jak poinformowała rzeczniczka dziennikarza Linda Shafran, prezenter chorował na raka trzustki.

Jakie są pierwsze objawy raka trzustki?

Rak trzustki jest chorobą, którą trudno zdiagnozować. Nie istnieją badania przesiewowe, które mogą wykryć go we wczesnym stadium. Wiele osób początkowo nie ma specyficznych objawów, które mogłyby skłonić do badań w kierunku wykrycia nowotworu. Dlatego rak trzustki często wykrywany jest w zaawansowanym stadium, gdy zdążył się już rozprzestrzenić, a operacja chirurgicznego usunięcia guza nie jest możliwa.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) wskazuje, że w przypadku zdiagnozowania raka trzustki we wczesnym stadium, gdy możliwa jest operacja, 5-letni wskaźnik przeżywalności wynosi 42 proc. Szacuje się, że ok. 13 proc. pacjentów dowiaduje się o chorobie na tym etapie.

Wczesne objawy raka trzustki, według ekspertów z "Cancer Center", obejmują:

  • żółtaczkę;
  • ciemny kolor moczu;
  • swędzenie skóry;
  • problemy z trawieniem, w tym luźne, połyskliwe stolce o jasnym kolorze, nudności, wymioty;
  • ból w górnej części brzucha, który może promieniować do pleców;
  • brak apetytu.

Inne objawy wskazujące na nowotwór trzustki to zmęczenie, wzdęcia, diagnoza cukrzycy w ostatnim czasie. Jeśli zauważasz u siebie powyższe symptomy, porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.

Gdy rak trzustki zdąży się rozprzestrzenić na otaczające tkanki lub narządy, 5-letni wskaźnik przeżycia maleje i wynosi ok. 14 proc. Aż 52 proc. chorych dowiaduje się o chorobie, gdy zdąży rozprzestrzenić się na odległe narządy. Wówczas odsetek przeżyć kolejnych 5 lat wynosi zaledwie 3 proc.

Pierwsze objawy raka trzustki

Najczęstsze czynniki ryzyka raka trzustki

Do typowych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki, zalicza się aspekty związane ze stylem życia. Palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, szczególnie cukrzyca typu 2 – to jedne z najważniejszych czynników ryzyka w przypadku tej choroby. Narażenie na chemikalia takie jak pestycydy również wpływa na rozwój raka trzustki.

Geny także mają wpływ na rozwój nowotworu. W szczególności mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2 przekazywane z biologicznego rodzica na dziecko mogą przyczyniać się do zachorowania. Przewlekłe zapalenie trzustki również zwiększa prawdopodobieństwo choroby. Schorzenie często jest wynikiem nadużywania alkoholu i palenia, ale może być efektem odziedziczonej mutacji genów.

Ryzyko zachorowania na raka trzustki wzrasta z wiekiem. Najczęściej choroba dotyka osoby powyżej 45. roku życia. Nieco bardziej narażeni na rozwój schorzenia są mężczyźni. Inne czynniki takie jak dieta bogata w czerwone mięso, brak aktywności fizycznej, niektóre infekcje również mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki