Ten nawyk "postarza" nawet o 10 lat. Ale łatwo możesz to zmienić

2024-05-09 13:57

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że jego brak może nieść za sobą więcej konsekwencji, niż można się spodziewać. Niewystarczająca ilość snu może sprawić, że będziemy się czuli nawet o 10 lat starzej. Nowe badania rzucają na to więcej światła.

 Ten nawyk postarza nawet o 10 lat. Ale łatwo możesz to zmienić
Autor: fot. Getty Images Ten nawyk "postarza" nawet o 10 lat. Ale łatwo możesz to zmienić

Wyniki badań mogą zaskoczyć. Brak snu, a poczucie wieku

Aż dwa najnowsze badania pokazują, że brak wystarczającej ilości snu może sprawić, że poczujemy się o 5-10 lat starsi, niż jesteśmy w rzeczywistości. Leonie Balter, główna autorka obu badań, jest badaczką snu na Uniwersytecie w Sztokholmie w Szwecji. Jak sama twierdzi, den odgrywa kluczową rolę w tym, jak starzeją się ludzie. Zaznaczyła, że co prawda problemy zdrowotne oraz trudności z poruszaniem się mogą również powodować przedwczesne poczucie starości, to jednak według badań, sen jest główną przyczyną. Wyniki pojawiły się we wtorek w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B. Jak twierdzi autorka badań, niedostateczna ilość snu powoduje uczucie senności. Ono natomiast sprawia, że traktujemy później sen jako działanie priorytetowe i zmniejszamy przez to poziom energii.

Brak energii i motywacji może przyczynić się do poczucia starości, ograniczając przy tym jednocześnie zdolność danej osoby do pozostania aktywnym społecznie i fizycznie. Oba te czynniki przyczyniają się bowiem do poczucia młodości - jak tłumaczy Balter. Badacz snu dr Chang-Ho Yun, profesor neurologii na Uniwersytecie Narodowym w Seulu w Seongnam w Korei Południowej (który nie brał udziału w badaniach) powiedział, że wiek można rozumieć w różnych wymiarach: chronologicznym, biologicznym i subiektywnym.

Spanie w ciąży

Brak snu sprawia, że czujemy się starzej

Yun napisał również, że odkrycia w nowych badaniach podkreślają znaczenie odpowiedniej ilości snu dla poczucia młodości. Zaznacza, że może to potencjalnie wpływać zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Nauka twierdzi, że dobrze jest się czuć młodo. W badaniach udało się powiązać to z dłuższym życiem, mniejszym ryzykiem wystąpienia demencji lub depresji i bardziej pozytywnym samopoczuciem. W rzeczywistości, ludzie, którzy czują się młodziej według badania przeprowadzonego w czerwcu 2018 roku, mają więcej istoty szarej w mózgach i uzyskują lepsze wyniki na testach.

Balter wraz ze współpracownikami przeprowadziła dwa badania. W jednym z nich zbadano, jak dobrze uczestnicy w wieku od 18 do 70 lat spali we własnych domach w poprzednim miesiącu. Po każdej nieprzespanej nocy ludzie zgłaszali, że czują się o kilka miesięcy starsi. Jeśli jednak dana osoba spała dobrze przez cały miesiąc, czuła się średnio o 6 lat młodziej niż w rzeczywistości.

W drugim badaniu, uczestnicy przez dwie noce spali w laboratorium, upewniając się, że nie przesypiają więcej niż 4 godziny. Subiektywne doświadczenie poczucia starości było znacznie większe. Ludzie czuli się starsi o prawie 4,5 roku. W badaniu monitorowano również uczucie senności. Każda jednostka w skali pomiaru powodowała dodanie 1,23 roku do oceny starzenia się. Płeć nie odegrała żadnej roli w tym badaniu, jednak czas wstawania już tak. Osoby, które zazwyczaj wstają wcześnie, odczuli wpływ braku snu głębiej. Te badania potwierdzają, że sen jest istotnym zjawiskiem biologicznym i może być kluczem do poczucia młodości.

Sonda
Czy cierpisz na bezsenność?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki