Tego popularnego leku prędko nie kupisz w aptece. Producent wstrzymał dostawy

2022-06-10 6:31

Z aptek zniknęła popularna maść przeznaczona do stosowania w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza tych o podłożu alergicznym. Preparat w sprzedaży znajdzie się ponownie najprawdopodobniej dopiero pod koniec roku.

Tego popularnego leku prędko nie kupisz w aptece. Producent wstrzymał dostawy
Autor: Getty Images

O problemach z dostępnością leków, w tym również leków na receptę, słyszymy coraz częściej. Tym razem dotyczą one popularnego preparatu, stosowanego przez wielu alergików i osoby mające problemy ze skórą.

W aptekach póki co nie kupimy maści Laticort

Maść Laticort 0,1% sprzedawana jest wyłącznie na receptę. Problemy z jej dostępnością pojawiły się już w grudniu 2021 r. - wtedy lek ponownie wrócił do sprzedaży w kwietniu 2022 r. Teraz maść znowu zniknęła z aptek. Póki co dostawy nie są przewidywane. Jak poinformował portal gdziepolek.pl, maść jest obecnie niedostępna w aptekach w całej Polsce, a jej planowana dostępność to grudzień 2022 r.

To lek popularny przede wszystkim wśród alergików 

Maść Laticort 0,1 proc. zawiera hydrokortyzon  (kortykosteroid) i przeznaczona jest do stosowania na zakażone oraz sączące zmiany na skórze, do których doszło z różnych powodów. Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych o podłożu alergicznym, gdy towarzyszą mu swędzenie i nadmierne rogowacenie skóry.

Lekarze przepisują ją również w różnych schorzeniach, w tym w atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy, a także w liszaju, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowatym oraz w wyprysku kontaktowym alergicznym. 

Poradnik Zdrowie: alergie